Ադրբեջանն ու Թուրքմենստանը բանակցում են Կասպից ծովի թուրքմենական հատվածից «Հարավային գազային միջանցքով» բնական գազի փոխադրման շուրջ: Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարար Նաթիգ Ալիևը ադրբեջանական ANS հեռուստաալիքին:
«Այժմ նավթի ու գազի այդ հանքավայրերից կարելի է արդյունահանել 5 մլրդ խմ գազ տարեկան, որոնք կարելի է առաքել «Հարավային գազային միջանցքով»: Հետագայում այդ թիվը կարող է հասնել 10 մլրդ խմ գազի, ինչը հեռանկարային է տրանսպորտային այդ միջանցքի համար: Մենք բանակցում ենք թուրքմենական կողմի հետ, տեսնենք ինչպիսին կլինեն արդյունքները»,-ասել է Ալիևը, հայտնում է «Ինտերֆաքս-Ադրբեջանը»:
Նախարարն ասել է, որ միևնույն ժամանակ չլուծված շատ հարցեր կան, որոնք կախված չեն Ադրբեջանից: «Ես իրական եմ համարում թուրքմենական գազի արտահանումն Արևմուտք, Թուրքմենստանը չի առարկում, սակայն պայման է դնում, որ գազն իրացվի Թուրքմենստանի սահմանին: Դա բազում հարցեր է առաջացնում»,-ասել է նա:
«Հարավային գազային միջանցքի» նախագիծը նախատեսում է խողովակաշարի ստեղծում ադրբեջանական գազը Թուրքիայի տարածքով Եվրոպա արտահանելու համար: Խոսքը «Շախ Դենիզ» հանքավայրի պաշարների մասին է: Նախագծի արժեքն է $45 մլրդ:
«Շախ Դենիզի» շահագործման նախագիծը ստորագրվել է Բաքվում 1996-ի հունիսի 4-ին և վավերացվել միլի մեջլիսի կողմից նույն թվականի հոկտեմբերի 17-ին:

Азербайджан и Туркменистан ведут переговоры по вопросу транспортировки природного газа с месторождений в туркменском секторе Каспия по «Южному газовому коридору» (ЮГК). Об этом заявил министр энергетики Азербайджана Натиг Алиев в интервью азербайджанскому телеканалу ANS.
«Сейчас с этих месторождений нефти и газа можно добыть суммарно 5 млрд кубометров газа в год, которые можно транспортировать по ЮГК. В будущем эта цифра может возрасти до 10 млрд кубометров, что создает большие перспективы для данного коридора. Мы ведем сейчас переговоры с туркменской стороной по этому вопросу и посмотрим, какой будет результат», – подчеркнул Алиев, передает «Интерфакс-Азербайджан».
Он добавил, что у Туркменистана есть возможность для экспорта в западном направлении до 30 млрд кубометров газа в год.
Вместе с тем, касаясь проекта строительства Транскаспийскоого газопровода, министр отметил, что с его реализацией существует много нерешенных вопросов, независящих от Азербайджана.
«Я считаю реальным экспорт туркменского газа в западном направлении, и Туркменистан не возражает против этого, но с условием реализации газа на своей границе. Это вызывает много вопросов», – отметил Алиев.
Проект «Южного газового коридора» предусматривает создание трубопроводной инфраструктуры для транспортировки в Европу через Турцию азербайджанского газа, добываемого в рамках Стадии-2 разработки месторождения Шах-Дениз. Стоимость проекта оценивается в $45 млрд.
Контракт на разработку месторождения «Шах-Дениз» был подписан в Баку 4 июня 1996 года и ратифицирован Милли Меджлисом 17 октября того же года.