Սիրիական կառավարական ուժերն ազատագրել են Դեր Զորի հայկական մատուռը, որը կառուցվել էր Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, հայտնում է «Երկիր մեդիան» Almasdarnews գործակալության հաղորդագրության վրա հղումով:
Համաձայն տեղեկության, սիրիական բանակի 173-րդ հրետանային բրիգադն օդուժի աջակցությամբ վերահսկողություն է հաստատել Դեր Զորի այն հատվածի վրա, որտեղ գտնվում էր մատուռը: Այն ավերվել էր «Իսլամական պետության» զինյալների կողմից։
2014-ի սեպտեմբերի 21-ին «Իսլամական պետության» գրոհայիններն ականապատել և պայթեցրել էին Դեր Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցին: Այս եկեղեցի-հուշահամալիրում էին ամփոփված Հայոց ցեղասպանության ընթացքում Դեյր էզ Զորի անապատներում զոհված բազմաթիվ հայերի մասունքները, իսկ ցեղասպանության թանգարանում Հայոց Մեծ եղեռնը հավաստող բազմաթիվ վավերագրեր կային։

Сирийские правительственные силы освободили армянскую часовню сирийского города Дейр-эз-Зор, которая была построена в память о жертвах Геноцида армян, сообщает «Еркир медиа» со ссылкой на Almasdarnews.
По информации издания, 173-я артиллерийская бригада сирийской армии при поддержке ВВС установила контроль над той частью Дейр-эз-Зора, где расположена армянская часовня. Она была разрушена боевиками террористической группировки «Исламское государство».
21 сентября 2014 года боевики «Исламского государства» взорвали армянскую церковь Святых Мучеников в Дейр-эз-Зоре, в которой содержались мощи погибших в пустынях Дейр-эз-Зора жертвах Геноцида армян, а в музее геноцида было много документов, подтверждающих Геноцид армян.