24 Մայիս 2016 - 08:44 AMT
Մինչ ԱՄՆ նախագահական մրցավազքի եզրափակիչ փուլը 5 ամսից էլ քիչ է մնացել: Փրայմերիզը (ներկուսակցական ընտրություններ) չի ավարտվել, սակայն ֆավորիտների անուններն արդեն հայտնի են` հանրապետական Դոնալդ Թրամփ և դեմոկրատ Հիլարի Քլինթոն: Համընդհանուր ընտրություններում կարևորագույն գործոններից մեկը կդառնա ազգային լոբբինգը: Թեկնածուները կձգտեն ստանալ այն ազգային համայնքների աջակցությունը, որոնք ունեն լուրջ ընտրական և ֆինանսական ռեսուրսներ: Հիմնական պայքարն այդ ճակատում կծավալվի իռլանդական, հրեական ու հայկական համայնքների ձայների համար, որոնց հանդեպ հետաքրքրությունը մեծ է, քանի որ նրանք կոմպակտ բնակեցված են առանցքային նահանգներում և ինստիտուցիոնալ կազմակերպվածության բարձր մակարդակ ունեն, գրում է Forbes-ը:
Ամերիկահայերը ավանդաբար սատարում են Դեմոկրատական կուսակցության ներկայացուցիչներին: Դա պայմանավորված է պատմական հիշողությամբ և ԱՄՆ-ում առաջին հայկական համայնքների ձևավորման առանձնահատկություններով: Ամերիկահայ կազմակերպությունների առաջնորդները միշտ սերտ կապեր են ունեցել բարձրաստիճան դեմոկրատների հետ Կոնգրեսում և Սպիտակ տանը:
Պարբերականը նշում է, որ ամերիկահայերը լավ են հիշում, որ հենց դեմոկրատ նախագահ Վուդրո Վիլսոնի վարչակազմն է ընդունել «Մերձավորարևելյան օգնության» մասին օրենքը, որի շնորհիվ բազում հայեր կյանքը նոր էջից սկսելու շանս ստացան: Միայն 2012-ին առաջատար հայամետ կազմակերպությունները հայտարարեցին, որ չեն սատարելու դեմոկրատ Բարաք Օբամային վերընտրվելու ժամանակ, քանի որ նա դրժեց իր նախընտրական խոստումն ու չճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Արդյունքում, ամերիկահայերը դադարել են վստահել դեմոկրատներին:
Հիլարի Քլինթոնը 10 տարի շարունակ սատարել է հայ համայնքի ձգտումներին Ցեղասպանության մասին օրենքի ընդունման, ինչպես նաև հայ-ամերիկյան հարաբերությունների խորացման հարցերում: Նա հետևողականորեն կողմ է հանդես եկել Սենատում բազմաթիվ հայամետ բանաձևերին` հանդես գալով նաև որպես համահովանավոր: Նա մասնակցել է նաև հայ համայնքի համաժողովներին ու համագումարներին: Սակայն, ԱՄՆ պետքարտուղարի պաշտոնում Կոնգրեսում լսումենրի ժամանակ խուսափել է ցեղասպանություն եզրույթի կիրառումից: Սակայն, ի տարբերություն Օբամայի, նա դեռ լիովին չի սպառել համայնքի վստահության պաշարը:
Ակնհայտ է, որ Քլինթոնը կօգտագործի Ցեղասպանության հարցը նոյեմբերին կայանալիք ընտրությունների ժամանակ Կալիֆորնիայում, որտեղ հայկական լոբբին ունի լուրջ քաղաքական և տնտեսական կշիռ: Թրամփի և Քլինթոնի միջև ընտրության դեպքում, պրագմատիկ մոտեցմամբ համայնքը կսատարի Հիլարի Քլինթոնին: Ամերիկահայերը հասկանում են, որ նա միակ թեկնածուն է, որը հայ համայնքի հետ աշխատելու մեծ փորձ ունի, ի տարբերություն, մրցակցի, ծանոթ է նաև ղարաբաղյան հակամարտության նրբություններին:
Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ ամենաազդեցիկ հայազգի քաղաքական գործիչները` Կալիֆորնիայի նախկին նահանգապետ Ջորջ Դոքմեջյանը, կոնգրեսականներ Սթիվ Դերունյանն ու Չարլզ Փաշայանը Հանրապետական կուսակցության անդամներ են եղել: Ավելին, հենց հանրապետական նախագահների հետ են կապված հայկական լոբբիի ամենալուրջ նվաճումները: Ռոնալդ Ռեյգանը ԱՄՆ միակ նախագահն է, որն օգտագործել է «ցեղասպանություն» եզրույթը` նկարագրելով 1915-1923 թթ. իրադարձությունները: Ջորջ Բուշ-ավագի օրոք հայ լոբբիստները կարողացան հասնել խոշոր անհատույց աջակցության ՀՀ և Ղարաբաղի համար: Ակնհայտ է, որ հանրապետականները լուրջ ավանդ ունեն ԱՄՆ-ում հայկական լոբբիի ձևավորման ու զարգացման գործում: Սակայն այսօրվա հանրապետականները ոչ մի շփում չեն ունեցել հայամետ շահերը ներկայացնող խմբերի հետ, ինչը ևս հավանական է դարձնում սատարումը Քլինթոնի թեկնածությանը:
Forbes-ի հոդվածում ասվում է նաև, որ իռլանդական լոբբին իր հերթին նույնպես, հավանաբար, այս ընտրություններում ստիպված կլինի նախապատվությունը տալ Հիլարի Քլինթոնին: Սակայն կարևոր է հասկանալ, որ դա բացատրվում է այլընտրանքի բացակայությամբ, քանի որ Ջո Բայդենը հրաժարվեց մասնակցությունից:
Թրամփը հակասական կերպար է նաև հրեական համայնքի համար: Մի կողմից, նրանց վախեցնում է ծայրահեղական տրամադրվածությունը փոքրամասնությունների համդեպ, մյուս կողմից` նա հրապարակավ սատարում է Իսրայելին: Սակայն իսրայելամետ խմբերի առաջնորդներն այն մարդիկ չեն, որոնք պատրաստ են հավատալ խոսքերին: Առավել ևս, որ Թրամփն ավելի վաղ հայտարարել է, որ Իսրայելը պետք է վճարի իրեն տրամադրվող ԱՄՆ սպառազինության ու տեխնոլոգիաների համար: Հրեաներին մտահոգում է նաև այն, թե ինչ հեշտությամբ է Թրամփն առաջարկում հրաժարվել դաշնակցային հարաբերություններից մի շարք այլ երկրների հետ:

24 Май 2016 - 07:14 AMT
До старта финальной президенской гонки осталось меньше пяти месяцев. Праймериз еще не завершен, однако имена фаворитов уже известны – республиканец Дональд Трамп и демократ Хиллари Клинтон. В случае номинации на партийных съездах Трамп и Клинтон разыграют в ноябре кресло 45-го лидера Белого дома. Одним из важнейших факторов на всеобщих выборах станет этно-лоббистский компонент. Кандидаты будут стремиться добиться поддержки со стороны ведущих этнических диаспор, обладающих серьезными электоральными и финансовыми ресурсами. Основная борьба на этом фронте развернется за ирландскую, еврейскую и армянскую диаспоры. Данные этнические группы представляют высокий интерес по причине компактного сосредоточения в ключевых штатах и высокого уровня институциональной организованности, пишет Forbes.
Американские армянеподдерживают представителей Демократической партии. Это обусловлено исторической памятью и особенностями формирования первых армянских общин в Соединенных Штатах. Лидеры армяно-американских организаций всегда имели тесные контакты с высокопоставленными демократами в Конгрессе и Белом доме.
Издание отмечает, что американские армяне прекрасно помнят, что именно администрация президента-демократа Вудро Вильсона приняла закон о «Ближневосточной помощи», благодаря которому многие армяне получили шанс начать жизнь заново. Лишь в 2012 году ведущие про-армянские организации объявили, что не станут поддерживать демократа Барака Обаму на переизбрание в связи с нарушением предвыборного обещания признать Геноцид армян. Отказ Обамы выполнить это обещание привел к тому, что американские армяне перестали доверять демократам.
Хиллари Клинтон на протяжении десяти лет поддерживала устремления армянской общины в отношении принятия закона о признании Геноцида, а также желание укрепить армяно-американские отношения. Она последовательно выступала в качестве коспонсора многочисленных проармянских резолюций в Сенате, принимая участие в диаспоральных форумах и собраниях. Однако, будучи госсекретарем США во время первого срока Обамы, Клинтон в ходе слушаний в Конгрессе избегала употребления термина «Геноцид». Но, в отличие от Обамы, она не полностью исчерпала кредит доверия общины. Очевидно, что Клинтон использует вопрос геноцида во время ноябрьских выборов в Калифорнии, где армянское лобби имеет серьезный политический и экономический вес. В случае выбора между Трампом и Клинтон, прагматичная ставка будет сделана на Хиллари. Американские армяне понимают, что она – единственный кандидат, имеющий большой опыт работы с армянской диаспорой Америки и, в отличие от своих конкурентов, она знает тонкости карабахско-азербайджанского конфликта.
Вместе с тем наиболее влиятельные американские политики армянского происхождения – губернатор Калифорнии Джордж Дюкмеджян, конгрессмены Стив Дерунян и Чарльз Пашаян — были членами Республиканской партии. Более того, именно с президентами-республиканцами связаны наиболее серьезные достижения армянского лобби. Так, Рональд Рейган был и остается единственным президентом США, использовавшим термин «геноцид», описывая события 1915-1923 гг. Именно в период президентства Джорджа Буша-старшего армянские лоббисты сумели добиться выделения для Армении и Карабаха крупной безвозмездной помощи. Очевидно, что республиканцы внесли серьезный вклад в формирование и развитие армянского лобби в США. Однако сегодняшние кандидаты от Республиканской партии не имели никаких контактов с про-армянскими группами интересов, что также делает Хиллари Клинтон безальтернативным кандидатом.
В статье Forbes также отмечает, что в свою очередь, ирландское лобби всегда играло одну из ключевых ролей в избирательном процессе в США и на текущих выборах про-ирландские организации вынуждены отдать предпочтение Хиллари Клинтон. Однако важно отметить, что подобный выбор объясняется отсутствием какой-либо альтернативы, ввиду отказа Джо Байдена участвовать в гонке.
Трамп является противоречивой фигурой и для еврейской диаспоры, и для израильского лобби. С одной стороны, американских евреев пугает его радикальный настрой в отношении меньшинств, с другой – он на уровне риторики поддерживает Израиль. Однако лидеры про-израильских групп не из тех, кто готовы поверить кандидату на слово. К тому же, во время выступления на форуме AИКОД, Трамп заявил, что Израиль должен платить за предоставляемые ему американское вооружение и технологии. Про-израильские лоббисты также встревожены тем, как легко Трамп предлагает отказаться от союзнических обязательств с рядом других стран.