25 Մայիս 2016 - 09:41 AMT
Եվրամիությունից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու (Brexit) վերաբերյալ քվեարկության արդյունքները նախկինի պես անկանխատեսելի են: Times-ի հերթական հարցումը պարզել է, որ Brexit-ի կողմնակիցների ու ընդդիմադիրների քանակը մոտավորապես հավասար է` 41-ական տոկոս: Հարցման արդյունքները հրապարակվել են մայիսի 25-ին, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Մեկ շաբաթվա վաղեմության հարցման արդյունքների համեմատ ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու հակառակորդների քանակը նվազել է 3%, իսկ կողմնակիցների քանակն` աճել 1%: Մյուս հարցումները ցույց են տալիս, որ կողմերից ոչ մեկը չունի զգալի առավելություն:
Երկրի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը բազմիցս է դեմ արտահայտվել Brexit-ին: Ըստ նրա գնահատման, եթե Մեծ Բրիտանիան դուրս գա ԵՄ-ից, կարող է դանդաղել տնտեսական աճը և ավելանալ գործազրկությունը: Մտավախություններ կան նաև,որ կարող է գնաճ արձանագրվել:
ԵՄ կաղմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու վերաբերյալ հանրաքվեն կայանալու է հունիսի 23-ին: Ավելի վաղ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը ԵՄ երկրների ղեկավարների հետ ամիսներ տևած բանակցություններից հետո հայտարարեց, որ հասել է ԵՄ-ում Մեծ Բրիտանիայի անդամության պայմանների վերանայմանn աշխատանքային միգրացիայի հարցում, ինչպես նաև «հատուկ պայմանների» ԵՄ-ում անդամության առումով:

25 Май 2016 - 07:57 AMT
Результаты голосования о выходе Великобритании из Евросоюза (Brexit) по-прежнему остаются непредсказуемыми. Очередной опрос, проведенный газетой Times, выявил, что противников и сторонников Brexit насчитывается одинаковое количество – по 41 проценту. Итоги опроса были опубликованы 25 мая, передает Deutsche Welle.
В сравнении с аналогичным исследованием, проведенным неделей ранее, число противников выхода Великобритании из ЕС уменьшилось на 3%, а количество сторонников выросло на 1%. Другие опросы также демонстрируют, что ни у одной из сторон нет какого-либо преимущества.
Референдум о членстве Великобритании в ЕС состоится 23 июня. Вопрос референдума, который в стране уже называют важнейшим стратегическим решением целого поколения, звучит так: «Должно ли Соединенное Королевство остаться членом Европейского союза или выйти из Европейского союза?».
Премьер-министр страны Дэвид Кэмерон неоднократно высказывался против Brexit. По его оценкам, выход Великобритании из ЕС может замедлить экономический рост и привести к росту безработицы. Ранее управляющий Банка Англии Марк Карни заявил на заседании парламентского комитета, что выход страны из ЕС чреват сильной «неуверенностью» в финансовом секторе.
С ним согласны и другие члены комитета. По их мнению, помимо замедления экономического роста в Великобритании может вспыхнуть инфляция, что скажется на курсе фунта. Член правления Банка Англии Мартин Виле опасается, что Brexit увеличит риск рецессии. В ответ евроскептики обвинили его в ангажированности и дестабилизации рынка.