Ուկրաինայի Օդեսայի շրջանի նահանգապետ Միխայիլ Սահակաշվիլին հայտարարել է, որ մտադիր է մասնակցել Վրաստանի խորհրդարանի ընտրություններին: Այդ մասին նա ասել է «Ռուսթավի 2» հեռուստաալիքի եթերում, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
Սահակաշվիլին զբաղեցրել է Վրաստանի նախագահի պաշտոնը 2004-2013թթ.: Պաշտոնանկությունից հետո նա Վրաստանում չի ապրել:
«Թող ոչ ոք չկասկածի և ոչ ոք չընկալի սա որպես սպառնալիք` ես, իհարկե, մտադիր եմ ժամանել Վրաստան և ակտիվորեն ընդգրկվել նախընտրական գործընթացներում: Ես ամենուր եմ այդ մասին ասում, առանց քողարկելու»,-ասել է Սահակաշվիլին:
Նա ընդգծել է, որ շարունակում է ղեկավարել իր հիմնած «Միասնական ազգային շարժում» կուսակցությունը: «Կասկած չկա, որ հոկտեմբերին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում կհաղթի մեր կուսակցությունը, քանի որ դա արարման կուսակցություն է»,-ասել է Սահակաշվիլին:
Վրաստանի խորհրդարանական ընտրությունները կայանալու են 2016-ի հոկտեմբերի 8-ին: Ընտրություններին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել 13 կուսակցություն: Սահակաշվիլին առաջին անգամ հայտնել է ընտրություններին մասնակցելու մտադրության մասին 2015-ի փետրվարին` իրավիճակը երկրում անվանելով «աղետալի»:
2015-ի դեկտեմբերի 4-ին Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին ստորագրեց Սահակաշվիլիին Վրաստանի քաղաքացիությունից զրկելու մասին հրամանագիրը: Վրաստանի գլխավոր դատախազությունը հետախուզում է Սահակաշվիլիին և, եթե վերջինս հայտնվի Վրաստանի տարածքում, կձերբակալվի:

Губернатор Одесской области, бывший президент Грузии Михаил Саакашвили заявил о планах включиться в кампанию на выборах в грузинский парламент. Об этом политик рассказал в эфире телекомпании «Рустави 2», передает «Интерфакс».
Саакашвили был президентом Грузии с 2004 по 2013 годы. После ухода с поста он практически не жил на родине.
«Пусть никто не сомневается, и пусть никто не воспринимает это, как угрозу — я, конечно, намерен прибыть в Грузию и активно включиться в предвыборные процессы. Я об этом говорю везде, без всякой конспирации», — подчеркнул Саакашвили.
Он подчеркнул, что продолжает руководить основанной им партией «Единое национальное движение».
«Нет никаких сомнений, что на предстоящих в октябре парламентских выборах победит наша партия, так как это партия созидания», – сказал Саакашвили.
Голосование в рамках выборов в грузинский парламент назначено на 8 октября 2016 года. Заявки для участия в выборах подали 13 местных партий.
Впервые Михаил Саакашвили сообщил о намерении принять участие в предвыборной гонке в Грузии в феврале 2015 года. Тогда он назвал ситуацию в государстве катастрофой, заявив, что «нынешние власти довели страну до нищеты».
4 декабря 2015 года президент Грузии Георгий Маргвелашвили подписал указ, лишающий бывшего главу государства грузинского гражданства. Главная прокуратура Грузии более года назад объявила Саакашвили в розыск, и в случае его появления на грузинской территории он будет задержан.