25 Մայիս 2016 - 13:21 AMT
Ռուսաստանն ու Ուկրաինան փոխանակել են ուկրաինացի օդաչու Նադեժդա Սավչենկոյին ու ռուսաստանցի հետախույզներ Ալեքսանդր Ալեքսանդրովին և Եվգենի Երոֆեևին:
Ինչպես հայտնում է «Կոմերսանտը», Սավչենկոն ու ռուս հետախույզները փոխանակվեցին անուղղակի միջողով: Ուկրաինացի օդաչուի հետևից Դոնի Ռոստով էր եկել երկրի նախագահի օդանավը, ռուս հետախույզների հետևից Կիև՝ ՌԴ կառավարական ինքնաթիռ:
Ինքը Սավչենկոն օդանավակայանում շնորհակալություն հայտնեց բոլոր իր աջակիցներին ու ափսոսանք հայտնեց, որ կան այլ ուկրաինացի գերիներ: Այեքսանդրովին ու Երոֆեևին լրագրողների հետ շփվել թույլ չտվեցին:
Երոֆեևն ու Ալեքսանդրովը ձերբակալվել էին 2015 թվականի մայիսի 16-ին: Կիևը պնդում էր, որ վերջիններս ՌԴ գործող զինծառայողներ են ու Գլխավոր հետախուզական վարչության աշխատակիցներ, Մոսկվան հերքում էր մեղադրանքները՝ հայտարարելով, որ երկու ձերբակալվածներն էլ զորացվել էին:
Սավչենկոն գերի էր ընկել Ուկրաինայի տարածքում 2014 թվականին, ինչից հետո նրան դուրս են բերել ՌԴ տարածք ու դատել ռուս լրագրողներ Իգոր Կորնելյուկի ու Անտոն Վոլոշինի զոհվելու գործով: ՌԴ դատարանը դատապարտել էր Սավչենկոյին 22 տարվա ազատազրկման, գտնելով,որ վերջինս օգնում էր կատարել հրետանային կրակի նշանառումն, ինչի հետևանքով զոհվել էին ռուս լրագրողները:

25 Май 2016 - 10:36 AMT
В Ростове-на-Дону прошел непрямой обмен украинской летчицы Надежды Савченко, отбывавшей наказание в России, на россиян Александра Александрова и Евгения Ерофеева, осужденных на Украине, где их считают «бойцами ГРУ». Александров и Ерофеев уже летят в Москву, Савченко — в Киев. Об этом сообщает «Коммерсантъ».
«Состоялся так называемый «обмен» Ерофеева и Александрова на Савченко. Детальной информацией я не владею, все вопросы к президенту Порошенко», — написала на своей странице в Facebook Оксана Соколовская, адвокат осужденного на Украине россиянина Евгения Ерофеева.
Украинские силовики задержали Ерофеева и Александрова 16 мая 2015 года в Донбассе. В Киеве утверждали, что они являются действующими российскими военными, однако в Москве это неоднократно опровергали. В апреле суд признал россиян виновными в террористической деятельности и приговорил к заключению.
Украинская военнослужащая Савченко была осуждена в России по делу об убийстве журналистов ВГТРК в Донбассе. Суд установил, что 17 июня 2014 года она скорректировала артиллерийский огонь по группе луганских ополченцев и российских журналистов, в результате которого погибли сотрудники ВГТРК Игорь Корнелюк и Антон Волошин.