25 Մայիս 2016 - 12:26 AMT
Ադրբեջանում վաղաժամկետ ազատ է արձակվել ադրբեջանցի լրագրող Խադիջա Իսմայիլովան: Այդ մասին «Ազատություն» ռադիոկայանի ադրբեջանական ծառայությանը հղումով հաղորդում է ռադիոկայանի հայկական բաժինը:
2015-ի սեպտեմբերին հետաքննող լրագրող Իսմայիլովան դատապարտվել է 7.5 տարվա ազատազրկման՝ մեղավոր ճանաչվելով Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի (յուրացնելն ու ծախսելը), 192-րդ հոդվածի (անօրինական գործարարություն), 213-րդ հոդվածի (հարկերից խուսափելը) և 308 հոդվածի (լիազորությունների չարաշահումը) հատկանիշներով։
Պատիժը փոխարինվել է 3.5 տարվա պայմանական ազատազրկման՝ 5 տարվա փորձաշրջանով, հայտնում է Kavkaz-uzel.ru-ն:
2016-ի հունվարին Ադրբեջանական բանտում գտնվող Խադիջա Իսմայիլովան ընդունել է հանրահայտ իրավապաշտպան Ամալ Քլունիի՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում որպես իր պաշտպան հանդես գալու առաջարկը։ Քլունին կարծիք էր հայտնել, որ դիվանագիտական ճնշումը կարող է ազդեցություն ունենալ իշխանության վրա:
2016-ի հունվարին Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների գծով հանձնակատար Նիլս Մուժնիեկսը Իսմայիլովայի գործով երկրորդ անգամ է դիմել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ)` հայտնելով, որ ցանկանում է հանդես գալ այդ գործով որպես երրորդ անձ: Առաջին անգամ Մուժնիեկսը այդ հարցով դիմել էր 2015-ի սեպտեմբերի 23-ին:
Մուժնիեկսը նշել է, որ իրավապաշտպանների վիճակն Ադրբեջանում շատ մտահոգիչ է: Ադրբեջանը չի կատարում քաղաքացիների ազատությունները պաշտպանելու իր հանձնառությունը:

Известную азербайджанскую журналистку Хадиджу Исмайлову, бывшую сотрудницу азербайджанской редакции Радио Свобода, освободили из тюрьмы. Как сообщают азербайджанские СМИ, приговор суда в 7,5 лет лишения свободы заменен на условный срок 3 года и 6 месяцев.
В сентябре 2015 года азербайджанская журналистка Хадиджа Исмайлова, расследовавшая случаи коррупции в руководстве Азербайджана, была осуждена на 7,5 лет лишения свободы по обвинениям, которые, как считают правозащитники, были сфабрикованы против нее в отместку за материалы о капиталах, недвижимости и компаниях, принадлежащих, по информации журналистки, семье президента Азербайджана Ильхама Алиева. Исмайлову признали виновной в уклонении от уплаты налогов, хищении, незаконной предпринимательской деятельности, злоупотреблении служебным положением.
«Я арестована по заказу президента Ильхама Алиева. Он запер меня в тюрьму из-за моей журналистской деятельности. Настоящая причина моего ареста – предотвращение моих расследований о бизнесе Ильхама Алиева и его семьи», – заявила журналистка перед началом судебного процесса в 2015 году.
Защитой журналистки занималась защитник прав человека, адвокат, супруга голливудского актера Джорджа Клуни Амаль Аламуддин Клуни. Азербайджанская журналистка Хадиджа Исмайлова в явнаре 2016 года согласилась принять предложение Амаль Клуни представлять ее интересы в Европейском суде по правам человека. Предложение Амаль Клуни защищать Исмайлову вызвало возмущение в Азербайджане и проправительственные СМИ стали обвинять Клуни в тюркофобии.