Եվրամիությունը կերկարացնի Ռուսաստանի դեմ գործող պատժամիջոցները: Այս մասին հայտարարել է Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը: «ԵՄ-ն կշարունակի ընթացիկ քաղաքականությունը Ռուսաստանի հարցում, ներառյալ տնտեսական պատժամիջոցները, քանի դեռ մինչև վերջ չեն կատարվել Մինսկի համաձայնագրերը»,-գրել է Տուսկը մայիսի 26-ին Twitter-ի իր միկրոբլոգում, հայտնում է DW-n:
Տուսկը նշել է, որ Մինսկի պայմանավորվածությունների իրականացումն ավելի դանդաղ է ընթանում, քան ենթադրվում էր: «Վստահ եմ, որ 2-3 շաբաթում մենք առանց մեծ բանավեճերի որոշում կկայացնենք պատժամիջոցների մասին»,-ասել է Տուսկը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ «Մեծ 7-կի» պետությունների ղեկավարները մտադիր են ՌԴ դեմ գործող պատժամիջոցների չեղարկումը կախվածության մեջ դնել Մոսկվայի կողմից Մինսկի համաձայնագրերի կատարումից և Ուկրաինայի ինքնիշխանությունը հարգելուց: Հայտնի է , որ նման որոշում կկայացվի մայիսի 26-27-ին Ճապոնիայում կայանալիք G7 հանդիպմանը: Պատժամիջոցների ժամկետը սպառվում է 2016-ի հուլիսի վերջում:

Евросоюз продлит санкции против России, заявил председатель Евросовета Дональд Туск.
«ЕС будет придерживаться текущей политики в отношении России, включая экономические санкции, пока не будут до конца выполнены минские соглашения», – написал Туск 26 мая, в своем аккаунте Twitter.
При этом Туск отметил, что реализация минских договоренностей происходит медленнее, чем предполагалось, сообщает DW.
«Я уверен, что в течение двух-трех недель мы без больших дискуссий примем решение о санкциях», – сказал Туск.
Ранее стало известно, что главы государств «большой семерки» намерены поставить в зависимость снятие санкций с РФ от полного выполнения Москвой минских соглашений и уважением суверенитета Украины. Сообщалось, что такое решение будет принято на ближайшей встрече G7, которая пройдет в Японии 26-27 мая. Срок действия экономических санкций истекает в конце июля 2016 года.