26 Մայիս 2016 - 09:27 AMT
ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարությունում նախարարության և չինական «Սինոհիդրո Քորփորեյշն Լիմիթեդ» ընկերության միջև մայիսի 25-ին ստորագրվել է կապալային պայմանագիր` $59.955.938 ընդհանուր արժեքով:
Պայմանագիրը ստորագրել են ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարի առաջին տեղակալ Արթուր Առաքելյանը և «Սինոհիդրո Քորփորեյշն Լիմիթեդ» ընկերության Եվրասիայի տարածաշրջանի փոխնախագահ Լյու Լյուշան։ Պայմանագիրը վերաբերում է «Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրի» շրջանակներում Ասիական զարգացման բանկի վարկային միջոցներով ֆինանսավորվող «Տրանշ 3-ի» Թալին-Գյումրի ճանապարհի Թալին-Լանջիկ հատվածի մոտ 18,7 կմ ճանապարհի կառուցմանը:
Հայտարարված շինարարական մրցույթին մասնակցել է միջազգային 6 հեղինակավոր շինարարական կազմակերպություն, որոնցից հաղթող է ճանաչվել նվազագույն գնային առաջարկներ ներկայացրած և տեխնիկապես բավարար գնահատված չինական «Սինոհիդրո Քորփորեյշն Լիմիթեդ» ընկերությունը:
«Սինոհիդրո Քորփորեյշն Լիմիթեդ» ընկերության փոխնախագահ Լյու Լյուշան վստահեցրել է, որ աշխատանքները կավարտվեն պայմանագրով նշված ժամկետներում` 2018-ի տարեսկզբին, և բարձր որակով. «Շնորհակալություն, որ հնարավորություն տվեցիք մասնակցելու այս կարևոր գործին: Մեր ընկերությունը Չինաստանի շինարարական ընկերությունների մեջ ունի շատ բարձր դիրք, համոզված ենք, որ կկարողանանք ունենալ այն արդյունքը, որը նախատեսված է պայմանագրում», հայտնում է նախարարության մամուլի ծառայությունը:
«Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրի» նպատակն է Բավրայից (Վրաստանի սահման) Ագարակ (Իրանի սահման) ընկած առկա 560 կմ 2-րդ կատեգորիայի միջինում 60կմ/ժ արագությամբ ավտոմոբիլային ճանապարհի վերակառուցումը՝ հասցնելով այն 470 կմ-ի՝ առաջին կատեգորիայի 100-110 կմ/ժ արագությամբ արագընթաց ճանապարհի, ինչի արդյունքում նշված հատվածի հատումը առկա 9-9.5 ժամից կնվազի 4.5 ժամի և կբարձրացնի հարմարավետությունն ու անվտանգությունը, ապահովելով նաև արևելքից արևմուտք իրականացվող տրանսպորտային շարժի և բեռնափոխադրումների տարանցիկ ճանապարհ դառնալու նպատակը: Այս ծրագիրը կազմում է միջազգային «ՏՐԱՍԵԿԱ» և «Մետաքսի Ճանապարհ» ծրագրերի կարևոր մասերից մեկը:

Министерство транспорта и связи Армении и ведущая китайская строительная компания «Синогидро Корпорейшн Лимитед» 25 мая подписали договор на общую сумму около $60 млн о строительстве 3-го транша транспортного коридора на участках Талин–Ланджик и Ланджик–Гюмри протяженностью в 18,7 км от границы Армении с Грузией до границы с Ираном.
В тендере приняли участие 6 международных авторитетных компаний. Синогидро выиграла за счет низкой стоимости и удовлетворительного качества предоставляемых услуг.
Строительство трассы планируется завершить до 2018 года. Замдиректора компании по Евразийскому региону Лю Люшан отметил, что Синогидро имеет высокую репутацию среди китайских строительных компаний и сможет на высоком уровне в установленный срок выполнить работу согласно договору. Он также поблагодарил посла КНР в Армении Тянь Эрлуна за поддержку, оказанную в деле участия компании в данном проекте. Первый заместитель министра транспорта и связи Армении Артур Аракелян, со своей стороны, выразил уверенность, что совместный проект увенчается успехом.
Проект строительства транспортного коридора Север-Юг от Грузии до Ирана одобрен правительством Армении в 2010 году и подразумевает строительство высококачественной скоростной автотрассы протяженностью в 470 км. После завершения строительства среднее время в пути от границы Армении с Грузией до границы с Ираном сократится от 9-9,5 часов до 4,5 часа.