Ռուսաստանը Թուրքիայից իրավական աջակցություն կխնդրի Սու-24-ի օդաչու Օլեգ Պեշկովի սպանության հետաքննության գործոով, որի ինքնաթիռը նախորդ տարի խոցվեց թուրքական կործանիչի կողմից: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ գլխավոր զինդատախազ Սերգեյ Ֆրիդինսկին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
2015-ի նոյեմբերի 24-ին թուքական F-16 կործանիչը ռուսական Սու-24 ինքնաթիռ է խոցել Սիրիայի հետ սահմանին: Օդաչուներից մեկին հաջողվել էր փրկել սիրիական բանակի աջակցությամբ, մյուսին` գնդակահարել են ցամաքից: Փոխգնդապետ Պեշկովը կատապուլտի միջոցով դուրս նետվելով կործանվող ինքնաթիռից, հայտնվել է ապստամբների ձեռքում` նրա ուղղությամբ կրակ են բացել ցամաքից: Շտուրման Մուրախտինին հաջողվեց փրկել:
«Կարծում եմ, որ դա պետք էր անել (դիմել Թուրքիայի իրավապահ մարմիններին), հետաքննությունը դա ենթադրում է: Կարծում եմ, որ ամեն ինչ իր տեղը կընկնի»,-ասել է Ֆրիդինսկին` ելույթ ունենալով ՌԴ Դաշնության խորհրդում:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Սիրիայում Սու-24-ի ռուս օդաչու Օլեգ Պեշկովի սպանության փաստով քրեական գործ է հարուցվել:
Անկարայում ՌԴ դեսպանատան մամուլի քարտուղար Իգոր Միտյակովը հայտարարել է, որ ՌԴ իրավասու մարմինները չեն դիմել դեսպանությանը` քրեական գործի հարուցման հարցով:

26 Май 2016 - 13:15 AMT
Россия запросит у Турции правовую помощь по расследованию гибели в Сирии пилота Су-24Олега Пешкова, чей самолет был сбит турецким истребителем. Об этом 26 мая заявил главный военный прокурор РФ Сергей Фридинский, передает РИА Новости.
Турецкий истребитель F-16 24 ноября 2015 года сбил в Сирии российский бомбардировщик Су-24, после катапультирования пилота Олега Пешкова расстреляли с земли. Позже о своей причастности к убийству летчика заявилгражданин Турции Альпарслан Челик.В ходе следствия он заявил, что лично не стрелял в Пешкова и приказал не стрелять своим подчиненным, однако, как командир боевой группы, взял ответственность за это на себя.
«Я думаю, что нужно будет это сделать (обратиться к правоохранительным органам Турции), само расследование это предполагает. Думаю, что все встанет на свои места», — сказал Фридинский, выступая в Совете Федерации России.
Ранее сообщалось, что по факту убийства в Сирии российского пилота Су-24 Олега Пешкова возбуждено уголовное дело.
Пресс-секретарь российского посольства в Анкаре Игорь Митяков заявил, что российские компетентные органы не обращались в посольство по вопросу о возбуждении уголовного дела.