27 Մայիս 2016 - 11:09 AMT
«ԱՄՆ առաջատարության համաշխարհային ընկալումը» զեկույցում, որը պատրաստում և հրապարակում է Gallup International-ը, Հայաստանում ԱՄՆ ղեկավարության հետ համաձայնությունը 55%-ից (2007թ.) նվազել է մինչև 42% (2015): Այսինքն, ցուցանիշը 2007-ի համեմատ նվազել է 1/4-ով:
Բացի այդ, 2015-ին հայերի 31%-ը հայտարարել է, որ համաձայն չէ Միացյալ Նահանգների առաջատար դերին, իսկ 27%-ը` բավարար պատկերացում չունի այս հարցի վերաբերյալ կարծիք հայտնելու համար:
2005-ից ի վեր Gallup-ը խնդրում է ամբողջ աշխարհի բնակչությանը գնահատել ԱՄՆ ղեկավարությունը: Հարցման նպատակն է` գնահատել ԱՄՆ առաջատար դերի ընկալումը երկրի ղեկավարության փոփոխության դեպքում: Վերջին զեկույցում վերջին տարիների համեմատականը ցույց է տվել ակնհայտ փոփոխությունները Օբամայի կառավարման սկզբում և վերջում: Հարցմանը մասնակցել է մոտ 1000 մեծահասակ, 15 տարեկան և ավելի բարձր, աշխարհի 132 երկրում:
ԱդրբեջանումԱՄՆ-իառաջատարության վարկանիշը 2015-ին կազմել է 43%, ինչը զգալիորեն բարձր է 2007-ի ցուցանիշից (31%), սակայն ցածր է 2010-ի ցուցանիշից (58%):
Թուրքիայում 2015-ին ԱՄՆ ղեկավարությանը հավանություն է տվել բնակչության 32%-ը` 2007-ի 16%-ի համեմատ: Վրացիների 44 %-ը հավանություն է տվել, իսկ 26%-ը հավանություն չի տվել ԱՄՆ ղեկավարությանը 2015-ին: Իրանում հավանություն է տվել միայն 19%-ը, իսկ բնակչության կեսից ավելին` (51%) նախկինի պես բացասաբար է վերաբերվում դրան:
Արևմուտքի հետ հարաբերությունների վատթարացման ֆոնին ՌԴ-ում ԱՄՆ հավանության վարկանիշն ամենացածրն է տարածաշրջանում` ռեկորդային 1% 2010-ի 23%-ի դիմաց: Ռուսաստանի բնակչության մեծ մասը` 89%-ը, հավանություն չի տվել ԱՄՆ ղեկավարությանը 2010-ին: Այդ վարկանիշը ցածր է նաև ՌԴ քաղաքականությանը հետևող երկրներում` Բելառուսում հավանություն է տալիս 9%-ը, Ղազախստանում` 8%-ը:
Եվրոպայում և բուն Ամերիկայում գործերը շատ ավելի լավ են: ԱՄՆ-ի հեգեմոնիայի միջին ցուցանիշը Եվրոպայում 2015-ին 46% է, գրեթե այն մակարդակին, երբ Օբաման ստանձնեց նախագահի պաշտոնը 2009-ին, մինչդեռ, 2007-ին այն միայն 19% էր:
2015-ին Աֆրիկայում նախկինի պես բարձր է եղել ԱՄՆ առաջատարության վարկանիշը` 59%: Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկայում 2015-ին ցուցանիշները նույնպես բարելավվել են` բարձրակետին հասնելով վերջին 5 տարում և կազմելով 47%, ինչը, սակայն, դեռ չի հասնում 2009-ի ցուցանիշին` 53%:
Ասիայում ԱՄՆ առաջատարությունը հավանություն է ստացել բնակչության 38%-ի մոտ, ինչը էականորեն չի տարբերվում 2014-ի ցուցանիշից` 39%:

27 Май 2016 - 09:47 AMT
В докладе «Мировое восприятие лидерства США», подготовленном и опубликованном компанией Gallup International в разные годы, рейтинги одобрения руководства США в Армении снизились с 55% в 2007 году до 42% в 2015 году (примерно на четверть по отношению к показателю 2007 года).
В 2015 году 31% опрошенных армян заявил, что не одобряет доминирование США, в то время, как около 27% до сих пор не имеет достаточного представления о нем, чтобы высказать мнение по этому вопросу.
Gallup просит население всего мира дать оценку руководству США еще с 2005 года. Цель опроса в том, чтобы можно было оценить восприятие лидерства США при смене руководства страны. В недавнем докладе при сравнении результатов последних лет и начала руководства Обамы становятся заметны явные перемены. Результаты основаны на телефонных интервью и личных опросах около 1000 взрослых в возрасте от 15 лет и старше, проводимых на протяжении 2014 года в 135 странах и 2015-го в 132 странах мира.
Рейтинг одобрения американского лидерства в Азербайджане составил 43% в 2015 году, что значительно выше показателя 2007 года (31%), но по-прежнему ниже, чем в 2010 году (58%).
В Турции 32% населения одобряли руководство США в 2015 году, по сравнению с 16% в 2007 году. 44 % грузин одобряли, и 26% не одобряли руководство США в 2015 году, в то время как в Иране только 19% одобряли руководство США, а больше половины населения (51%) по-прежнему неодобрительно относились к нему.
На фоне ухудшения отношений с Западом в России рейтинг одобрения лидерства США остается самым низким в регионе, опустившись до рекордно низкого уровня – 1% против 23% в 2010 году. Большинство населения России (89%) не одобряли руководство США в 2015 году. Невысок рейтинг и в странах, следующих политике России. Так, в Белоруссии действия Вашингтона одобряют 9% граждан, а в Казахстане – 8%.
В Европе и самой Америке дела обстоят намного лучше. Так, в Европе средний рейтинг одобрения гегемонии США в 2015 году составил 46%, почти достигнув уровня, когда Обама вступил в должность президента в 2009 году, в то время, как в 2007 году лишь 19% европейцев одобряли руководство США. Средний рейтинг непопулярности в 2015 году в Европе составил 35%, став самым высоким в регионе за все годы правления Обамы. Но этот показатель по-прежнему намного ниже, чем показатель, зафиксированный в годы президентства Джорджа Буша (58% в 2008 году).
В 2015 году в Африке по-прежнему держался самый высокий уровень лидерства США – 59%. В Северной и Южной Америке рейтинги также улучшились в 2015 году, достигнув наивысшей точки за последние пять лет и составив 47%, что, однако, все еще ниже показателя 2009 года (53%).
В Азии средний рейтинг одобрения лидерства США в 2015 году составил 38%, по существу не отличаясь от рейтинга 2014 года (39%). Средний показатель неодобрения составил 31%, оставшись на том же уровне, что и в начале президентства Обамы и в 2012 году.
По опросам, проведенным в 2015 году, рейтинг Путина в Армении оказался выше, чем где-либо в мире, включая Россию