27 Մայիս 2016 - 11:22 AMT
Ադրբեջանում ձերբակալվել է NİDA շարժման ակտիվիստ Անար Աբդուլլաևը: Նրան բերման են ենթարկել Բաքվի Նարիմանովի շրջանում: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է իրավաբան Նիջաթ Մամեդբեյլին, հայտնում է Haqqin.az-ը:
Ակտիվիստի փաստաբան Շախլա Գումբատովան ասել է լրագրողներին, որ գտնվում է այդ բաժանմունքում և դեռևս ոչինչ չի կարող ասել ակտիվիստի ձերբակալման պատճառների մասին:
NİDA ակտիվիստի հետապնդման պատճառների մասին դեռևս ոչինչ հայտնի չէ:
Ակտիվիստների ձերբակալությունները բավականին հաճախակի են Ադրբեջանում: Մայիսի 12-ին Ադրբեջանի ՆԳՆ-ն տեղեկատվություն էր տարածել թմրանյութերի մեծածավալ առևտրով զբաղվող անձանց ձերբակալության մասին: Այդպիսի մեղադրանք է ներկայացվել NIDA երիտասարդական շարժման ակտիվիստներ Բայրամ Մամեդովին և Գիյաս Իբրահիմովին: Ըստ NIDA երիտասարդական շարժման հայտարարության, այդ երիտասարդների ձերբակալության իրական պատճառն այն է, որ մայիսի լույս 10-ի գիշերը նրանք գրություն են թողել Բաքվում Հեյդարի Ալիևի հուշարձանի պատվանդանին:
Ընթերցեք նաև. Բաքվում Ալիևի հուշարձանին գրաֆիտիի ենթադրյալ հեղինակներին մեղադրում են թմրանյութ պահելու մեջ

Активист движения NİDA Анар Абдуллаев задержан и доставлен в отделение полиции Наримановского района Баку. Об этом на своей странице в Facebook написал юрист Ниджат Мамедбейли, передает Haqqin.az.
Адвокат активиста Шахла Гумбатова сказала журналистам, что сейчас она находится в отделении и по этой причине не может ничего сказать о задержании активиста.
Пока не известно, по каким причинам был задержан активист NİDA.
Это не первый случай за последнее время, когда в Азербайджане подвергаются преследованию оппозиционные активисты. Так, 12 мая МВД Азербайджана распространило информацию о задержании крупных наркоторговцев. Такое обвинение было предъявлено двоим молодежным активистам движения NIDA – Байраму Мамедову и Гиясу Ибрагимову. По заявлению движения NİDA, истинная причина задержания этих молодых людей в том, что в ночь на 10 мая они расписали постамент памятника Гейдара Алиева в центре Баку.