28 Մայիս 2016 - 10:52 AMT
Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն հաստատել է Ազգային անվտանգության խորհրդի որոշումը մի շարք ռուսական ԶԼՄ-ների ղեկավարների դեմ անհատական պատժամիջոցներ սահմանելու մասին:
Մասնավորապես, ցանկում 17 ազգանուն կա, այդ թվում Առաջին ալիքի տնօրեն Կոնստանտին Էռնստը, Novorus.info կայքի խմբագիր Անդրեյ Սուրկովը, «Պռավդա.ռու» հոլդինգի սեփականատեր Վադիմ Գորշենինը, ՏԱՍՍ-ի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Միխայլովը, LifeNews-ի նախկին գլխավոր տնօրեն Աշոտ Գաբրելյանովը և Russia Today հեռուստաալիքի գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանը:
Ուկրաինայի նախագահի կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ պատժամիջոցները սահմանվել են այն անձանց դեմ, որոնք «իրական կամ պոտնեցիալ սպառնալիք են ստեղծում Ուկրաինայի ազգային շահերին, ազգային անվտանգությանը, ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը, նպաստում են ահաբեկչական գործունեությանն ու խախտում են քաղաքացիների իրավունքներն ու ազատությունները և այլն»:
Ուկրաինայի ԱԳՆ-ն պետք է տեղեկացնի ԵՄ, ԱՄՆ և այլ պետությունների իրավասու մարմիններին պատժամիջոցներ սահմանելու մասին և հարց բարձրացնի նրանց առջև նմանատիպ սահմանափակող միջոցներ այդ անձանց դեմ կիրառելու վերաբերյալ:
ՌԴ-ին Ղրիմի միացումից հետո և Դոնբասում հակամարտության պատճառով Ուկրաինան պատժամիջոցներ է սահմանել ՌԴ բազմաթիվ քաղաքական գործիչների, մշակույթի գործիչների և ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների դեմ:

Президент Украины Петр Порошенко утвердил решение Совета национальной безопасности и обороны о введении персональных санкций против руководителей ряда российских СМИ.
В частности, в список попали 17 фамилий. В перечень, в частности, попали генеральный директор Первого канала Константин Эрнст, главный редактор сайта Novorus.info Андрей Сурков, владелец холдинга «Правда.Ру» Вадим Горшенин, гендиректор информационного агентства ТАСС Сергей Михайлов, бывший генеральный директор телеканала LifeNews Ашот Габрелянов и главный редактор телеканала Russia Today Маргарита Симоньян.
В сообщении на сайте президента Украины говорится, что санкции введены против людей, которые «создают реальные и потенциальные угрозы национальным интересам, национальной безопасности, суверенитету и территориальной целостности Украины, способствуют террористической деятельности и нарушают права и свободы гражданина, приводят к оккупации территорий и создают препятствия для полноценной реализации гражданами Украины надлежащих прав и свобод».
Министерство Инностранных Дел Украины должне проинформировать компетентные органы Европейского Союза, Соединенных Штатов Америки и других государств о введении санкций и поставить перед ними вопрос о применении аналогичных ограничительных мер для соответствующих лиц.
Украина в связи с присоединением Крыма к России и конфликтом в Донбассе ввела санкции против многих российских политиков, чиновников, представителей СМИ и деятелей культуры.
26 мая Служба безопасности Украины объявила о запрете на въезд в страну Михаилу Горбачеву. В СБУ заявили, что санкции против него введены «за публичную поддержку военной аннексии Крыма». 22 мая газета The Sunday Times опубликовала интервью с Горбачевым, в котором первый президент СССР одобрил решение о присоединении Крыма к России.