Թուրքիայի թշնամիները վրեժ են լուծում 1453 թվականին Ստամբուլը գրավելու համար: Այսպիսի հայտարարություն է արել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը: Նա հավելել է նաև, որ գրավելով Ստամբուլը` թուրքերը զբաղեցրին Անատոլիան և Ֆրակիան և մտադիր չեն հեռանալ այդ հողերից, հայտնում է Haqqin.az-ը:
Էրդողանն իր հայտարարությունն արել է Ստամբուլի գրավման 563-ամյակին նվիրված հանրահավաքում: Նրա ելույթը մեջբերել է Anadolu գործակալությունը:
Էրդողանը հավելել է, որ «100 տարում (Թուրքիայի Հանրապետության ստեղծումից հետո) Թուրքիան շատ է փոխվել` «հիվանդ մարդու» իրավահաջորդից, ինչպես անվանում էին Օսմանյան կայսրությունն այն ժամանակ` դառնալով աշխարհի առաջատար տնտեսություններից մեկը: Սակայն, ըստ նրա, որոշ պետություններ, որոնք իրենց դաշնակից են անվանում, «մատների արանքով են նայում «կեղտոտ խաղերին Սիրիայում» և «սատարում են ահաբեկիչներին»:
«Ի՞նչ գործ ունեն Ռուսաստանն ու Ւրանը Սիրիայում: Ի՞նչ են անում սիրիական հողում ամերիկացի զինվորականները` ահաբեկիչների տարբերանշաններով: ԻՊ-ն արհեստական կառույց է, որի պատրվակով խաղեր են իրականացնում, որոնց նպատակը միանգամայն պարզ է: Որոշ ուժեր ցանկանում են կտրել Թուրքիան Մերձավոր Արևելքից ու Հյուսիսային Աֆրիկայից»,-ասել է Էրդողանը:
Ավելի վաղ Թուրքիայի փոխվարչապետ Նուման Քուրթուլմուշն ամոթալի էր համարել հայտարարություններն այն մասին, որ երկիրը Եվրամիությանը կանդամակցի 3000 թվականից ոչ վաղ:
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեվիդ Քեմերոնը ITV հեռուստաընկերությանը տվված հարցազրույցում մայիսի 23-ին ասել է, որ Թուրքիան չի դառնա Եվրոպական միության անդամ ավելի վաղ, քան 3000 թվականին, եթե Անկարայի ու Բրյուսելի միջև բանակցությունները շարունակվել ընթացիկ տեմպով:«Նույնիսկ ծրագրերում որևէ հավանականություն չկա, որ Թուրքիան կմտնի Եվրամիություն: Երկիրը դիմումը ներկայացրել է 1987 թվականին: Նման տեմպերով նրանք, միգուցե, ԵՄ անդամ դառնան 3000 թվականին», – ասել է նա:
Պաշտոնյայի խոսքով՝ եվրոպացի քաղաքական գործիչներին նախ պետք է հարցնել, թե ինչ է լինելու ԵՄ-ի հետ 30 տարի անց:

30 Май 2016 - 07:42 AMT
Неприятели Турции хотят отомстить ей за завоевание Стамбула в 1453 году. Об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган.
«Недруги Турции хотят отомстить нам за завоевание Стамбула. Однако никому не под силу разрушить нашу страну. После завоевания Стамбула турки разместились в Анатолии и Фракии и не собираются уходить с этих земель… Эта нация еще век назад дала достойный ответ недругам. Уверен, что к 100-й годовщине создания Турецкой Республики (в 2023 году) наша страна войдет в десятку самых развитых экономик мира», — заявил Эрдоган, выступая в Стамбуле на митинге, посвященном 563-й годовщине взятия османскими войсками этого города, пишет Haqqin.az со ссылкой на агентство Anadolu.
Эрдоган добавил, что за 100 лет Турция сильно преобразилась, превратившись из правопреемника «больного человека», которым тогда называли Османскую империю, в одну из ведущих экономик мира. Но сегодня, по словам президента Турции, определенные государства, которые называют себя ее союзниками, смотрят сквозь пальцы на «грязные игры в Сирии» и «поддерживают террористов».
«Какое дело России и Ирану до Сирии? Что им там делать? Что делают на сирийских землях американские солдаты в униформах с эмблемами террористов. ИГ– это искусственно созданная структура, и под предлогом борьбы с ней реализуются игры, цель которых предельно ясна. Определенные силы пытаются оторвать Турцию от Ближнего Востока и Северной Африки», — заявил Эрдоган.
В конце 2015 года российское военное ведомство обнародовало доказательства поставок нефти с подконтрольной ИГ территории в Турцию. Основными выгодополучателями этой торговли в Минобороны РФ назвали президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана и членов его семьи.
Сообщалось, что Москва знает о трех маршрутах доставки нефти ИГ из Сирии в Турцию – западном, северном и восточном. Западный маршрут выходит к турецким портам на побережье Средиземного моря, северный ведет к нефтеперерабатывающему заводу Патма, а восточный – к перевалочной базе в населенном пункте Джазри. После пересечения сирийско-турецкой границы бензовозы с нефтью ИГ идут в порты и направляются судами на переработку в третьи страны.
В качестве доказательства Минобороны РФ представило спутниковые снимки, на которых, по словам российских военных, изображены колонны бензовозов, следующих из подконтрольных ИГ территорий в Турцию.