30 Մայիս 2016 - 09:36 AMT
Անկարան առաջարկում է աշխատանքային խումբ ստեղծել թուրք-ռուսական հարաբերությունների կարգավորման համար: Այդպիսի հայտարարություն է արել Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն:
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Պուտինը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը պատրաստ է բանակցել Թուրքիայի հետ ստեղծված դիմակայությունը կարգավորելու նպատակով:
Նա նշել էր, որ Մոսկվան ներողություն է ակնկալում Անկարայից թուրքական ԶՈւ կողմից ռուսական ինքնաթիռի խոցման համար, որը մասնակցում էր Սիրիայում ընթացող ռազմական գործողությանը: «Մենք հայտարարություններ ենք լսում հարաբերությունները վերականգնելու ցանկության մասին: Մենք ևս ցանկանում ենք վերականգնել հարաբերությունները: Մենք չենք դրանց խզման պատճառը»,-ասել է Պուտինը:
«Պուտինը հայտարարել է, թե ինչ է ակնկալում թուրքական կողմից այդ հարցում: Մենք առաջարկում ենք նաև համատեղ աշխատանքային խումբ ստեղծել, որտեղ կքննարկվեն կողմերի առաջիկա քայլերը»,-հայտարարել է Չավուշօղլուն լրագրողներին, հայտնել է Anadolu-ն:
Որպես երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման օրինակ Չավուշօղլուն նշել է Իսրայելի և Թուրքիայի քայլերը:
«Չէ որ մենք բանակցում ենք Իսրայելի հետ: Հանդիպում են դիվանագետները` քննարկելու համար, թե ինչ քայլեր կարելի է անել: Սկսենք քննարկումները պաշտոնական և ոչ պաշտոնական մակարդակներով և մշակենք «ոսկե միջինը»: Սա չլուծվող քայլ չէ»,-ասել է նախարարը:

Анкара предлагает создать рабочую группу для нормализации российско-турецких отношений. Об этом заявил глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу.
Владимир Путин ранее заявил, что Россия хочет возобновить отношения с Турцией и ждет конкретных шагов Анкары в этом направлении, но пока их нет. Он добавил, что речь идет об извинениях с турецкой стороны и компенсации ущерба за сбитый бомбардировщик.
«Путин заявляет, что ожидает от турецкой стороны шага в данном вопросе. Мы также предлагаем создать совместную рабочую группу, где обсуждались бы будущие шаги сторон», — заявил Чавушоглу журналистам в Анталье, пишет РИА Новости со ссылкой на агентство Anadolu.
В качестве примера нормализации двусторонних отношений министр привел шаги Израиля и Турции.
«Разве мы не проводим переговоры с Израилем? Встречи проводятся на уровне дипломатов. Зачем? Чтобы обсуждать условия шагов, которые в будущем могут быть сделаны. То же самое мы предложили и России. Начнем обсуждения на официальном и неофициальном уровнях и выработаем «золотую середину». Это не неразрешимый вопрос», — добавил министр.
Отношения Москвы и Анкары переживают кризис после того, как 24 ноября 2015 года турецкий истребитель сбил в Сирии российский бомбардировщик Су-24. Владимир Путин назвал это «ударом в спину» со стороны пособников террористов и ввел в отношении Турции ряд экономических ограничений. Новый премьер-министр Турции Бинали Йылдырым заявил, что будет стремиться к нормализации отношений с Россией.