30 Մայիս 2016 - 12:53 AMT
Ռուս-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման նպատակով աշխատանքային խումբ ստեղծելու Թուրքիայի առաջարկը չի լուծի եղած խնդիրները` դա կարող է անել միայն Թուրքիայի ղեկավարությունը: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
Ավելի վաղ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել էր, որ Անկարան առաջարկում է աշխատանքային խումբ ստեղծել թուրք-ռուսական հարաբերությունների կարգավորման համար:
«Կարծում եմ, այդ առաջարկի պատասխանը կարելի է գտնել նախագահ Պուտինի հայտարարություններում, որոնք արվել են նախօրեին: Նախագահ Պուտինը բավականին հստակ է արտահայտել մեր դիրքորոշումը: Նա ասել է, որ, անկասկած, ինչ-որ շփումներ կան կարգավորման ուղիներ գտնելու նպատակով, սակայն ոչ մի աշխատանքային խումբ այդ խնդիրը լուծել չի կարող»,-ասել է Պեսկովը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հունաստան այցի ժամանակ ՌԴ նախագահը պարզաբանել էր, որ Մոսկվան Անկարայից կոնկրետ քայլեր է ակնկալում`երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ` մասնավորապես, խոսքը ներողության և վնասի հատուցման մասին է:
Պեսկովը նշել է, որ այս իրավիճակում ամեն ինչ կախված է Թուրքիայի ղեկավարությունից:
«Դա կարող է անել միայն Թուրքիայի ղեկավարությունը, որից, անկասկած, Մոսկվայում ակնկալում են այն գործողությունները, որոնց մասին Պուտինը մեկ անգամ ևս խոսել է Աթեքնում»,-ասել է նախագահի մամուլի քարտուղարը:
Ընթերցեք նաև. Անկարան առաջարկում է աշխատանքային խումբ ստեղծել ՌԴ հետ հարաբերությունների կարգավորման համար

Идея Анкары создать рабочую группу по нормализации отношений с Россией не решит проблемы, сделать это может лишь руководство Турции. Об этом заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
Ранее глава МИД Турции Мевлют Чавушоглун заявил, что Анкара предлагает создать рабочую группу для нормализации российско-турецких отношений.
«Я думаю, что ответ на эти слова, наверное, можно найти в заявлениях президента Путина, которые были сделаны накануне. Президент Путин достаточно четко обозначил нашу позицию. Он сказал, что, безусловно, какие-то контакты с целью поиска вариантов урегулирования ведутся, но никакая рабочая группа решить эту проблему не может», — отметил Песков, передает РИА Новости.
Во время визита в Грецию Владимир Путин пояснил, что Москва ждет от Анкары конкретных шагов по нормализации отношений между странами. Президент добавил, что речь идет об извинениях и компенсации ущерба за сбитый бомбардировщик.
Песков отметил, что в данной ситуации все зависит от турецкого руководства.
«Это может сделать только турецкое руководство, от которого, безусловно, в Москве ожидали бы тех действий, о которых говорил еще раз президент Путин в Афинах», — подчеркнул пресс-секретарь главы государства.
Отношения Москвы и Анкары переживают кризис после того, как 24 ноября 2015 года турецкий истребитель сбил в Сирии российский бомбардировщик Су-24. Владимир Путин назвал это «ударом в спину» со стороны пособников террористов и ввел в отношении Турции ряд экономических ограничений. Новый премьер-министр Турции Бинали Йылдырым заявил, что будет стремиться к нормализации отношений с Россией.
Читайте также:Анкара предлагает создать рабочую группу для нормализации российско-турецких отношений