Առնվազն 4 մարդ է զոհվել Թուրքիայի Շըրնաք նահանգի Սիլոփի շրջանում տեղի ունեցած պայթյունից: Եվս 19 մարդ վիրավորվել է, որոնցից 5-ը ոստիկանության աշխատակիցներ են: Ըստ գործակալությունների տվյալների, պայթուցիկը տեղադրված է եղել կոյուղու հորում և գործի է դրվել, երբ անցնում էր ոստիկանության մեքենան, հայտնում է BBC-ին:
Պայթյունի պատասխանատվությունը դեռ ոչ ոք չի ստանձնել, ենթադրվում է, որ դա տեղի է ունեցել Իրաքի հյուսիսում քրդերի դիրքերին ավիահարվածներից մի քանի ժամ անց:
Ինչպես հայտնել է Reuters-ն իր աղբյուրների վրա հղումով, քաղաքում նմանատիպ ևս մեկ պայթյուն է տեղի ունեցել, որի զոհերի թիվը հասնում է 6-ի, սակայն այլ աղբյուրները չեն հաստատում այս տեղեկությունը:
Դեպքի վայր են ուղարկվել ոստիկանական մեծաթիվ ուժեր, հատուկ գործողություն է սկսվել:
Մայիսի 30-ին պայթյուն էր որոտացել` Վանի Իպեկ յոլու շրջանում: Գործի էր դրվել հեռահար կառավարմամաբ պայթուցիկ սարք, որը տեղադրել էին Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության մարտիկները: Պայթյունի հետևանքով զոհվել է ոստիկանության 2 աշխատակից, մեկը տուժել է: Շարքից դուրս է բերվել ոստիկանության տեխնիկան: Վիրավոր ոստիկանը տեղափոխվել է հիվանդանոց: Շրջանում լայնածավալ ռազմական գործողություն է սկսվել օդուժի կիրառմամբ:
Մայիսի 26-ին առնվազն 3 մարդ է զոհվել և 9-ը վիրավորվել է Թուրքիայի Մարդին գավառի Միդյաթ շրջանում ժանդարմերիայի անցակետի մոտ ականապատ ավտոմեքենայի պայթյունի հետևանքով:

По меньшей мере четыре человека погибли в результате взрыва в турецком городе Силопи провинции Ширнак на юго-востокеТурции.
Еще 19 человек получили ранения, 5 из них – сотрудники полиции. По данным СМИ, взрывное устройство было заложено в канализационном люке и сработало в тот момент, когда мимо проезжала полицейская машина, передает BBC.
Пока никто не взял ответственность за нападение. Предположительно, взрыв могли организовать члены запрещенной в стране Рабочей партии Курдистана.
Как сообщает агентство Reuters со ссылкой на свои источники, нападение произошло через несколько часов после того, как турецкая авиация нанесла удар по позициям курдов на севере Ирака.
По данным агентства, в городе произошел еще один аналогичный взрыв, в результате чего общее число жертв достигло 6 человек, однако подтверждения этой информации из других источников пока нет.
30 мая в районе Ипек йолу в Ване врезультате срабатывания дистанционных взрывчатых устройств, установленных террористической организацией ПКК, из строя была выведена полицейская техника. В результате теракта погибли два сотрудника полиции, один – пострадал.
26 мая по меньшей мере 3 человека погибли и 9 получили ранения при взрыве заминированного автомобиля у поста жандармерии в районе Мидьят провинции Мардин на юго-востоке Турции.