31 Մայիս 2016 - 08:22 AMT
Նավթի գները կայունացել են մեկ բարելի դիմաց $50-ց ցածր մակարդակի վրա` Նավթ արտահանող երկրների կազմակերպության (ՕՊԵԿ) հանդիպմանն ընդառաջ և համաշխարհային շուկայում առաջարկի և պահանջարկի վիճակի մասին նոր տվյալներին սպասելիս:
Վերջին շաբաթներին խափանումներ են գրանցվել մի շարք երկրներից նավթի մատակարարումների ոլորտում, այդ թվում Նիգերիայից, Լիբիայից և Կանադայից, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
Brent տեսակի նավթի արժեքը Լոնդոնի ICE Futures բորսայում Մոսկվայի ժամանակով 7:50-ի դրությամբ նվազել է 3 ցենտով` հասնելով $49,73 1 բարելի համար:
WTI նավթի ֆյուչերսների արժեքը հունիսին Նյու Յորքի ապրանքային բորսայում (NYMEX) կայացած էլեկտրոնային սակարկություններում, հակառակը, աճել է 0,5%-ով` հասնելով $49,59 մեկ բարելի դիմաց:
Հունիսի 2-ին Վիեննայում տեղի կունենա ՕՊԵԿ անդամ երկրների հերթական հանդիպումը, սակայն շուկայի մասնակիցները որևէ որոշում չեն ակնկալում արդյունահանման սահմանափակման վերաբերյալ:

Цены на нефть держатся чуть ниже уровня в $50 за баррель в ожидании итогов встречи Организации стран-экспортеров нефти (ОПЕК) и новых данных о состоянии спроса и предложения на мировом рынке.
Последние недели были отмечены перебоями с поставками нефти из целого ряда стран, в том числе Нигерии, Ливии и Канады, передает Интерфакс.
Стоимость фьючерсов на нефть Brent на лондонской бирже ICE Futures к 7:50 МСК опустилась на 3 цента – до $49,73 за баррель.
Цена фьючерса на нефть WTI на июнь на электронных торгах Нью-йоркской товарной биржи (NYMEX), напротив, выросла к этому времени на 0,5% – до $49,59 за баррель.
2 июня в Вене пройдет очередная встреча стран-участниц ОПЕК, однако участники рынка не ожидают от нее каких-либо решений в отношении ограничений добычи.