1 Հունիս 2016 - 07:24 AMT
Քրդական «փեշմերգա» ջոկատները, որոնք գրոհում են իրաքյան Մոսուլի արվարձանները, մարտերի 3 օրում ահաբեկչական «Իսլամական պետության» գրոհայիններից 120 քկմ տարածք են ազատագրել: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել փեշմերգա պաշտոնական ներկայացուցիչ Ամիր Շերիֆին:
«Մոսուլից դեպի արևելք «փեշմերգա» ջոկատներին հաջողվել է վերահսկողության տակ վերցնել 9 գյուղ: Մարտերի ընթացքում ոչնչացվել է ԻՊ մոտ 140 գրոհային»,-ասել է Ամիր Շերիֆին:
Ըստ նրա, հարձակումն ընթանում է միջազգային կոալիցիայի ավիացիայի աջակցությամբ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին: Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Իրաքի զինվորականները մտել են էլ Ֆալուջա, որը գրավել էին «Իսլամական պետության» ահաբեկիչները:
Գրոհն Էլ Ֆալուջայի ուղղությամբ սկսվել էր մեկ շաբաթ առաջ: Այդ ընթացքում իրաքյան բանակը մի քանի բնակավայր է ազատագրել: Սպանվել է ԻՊ քաղաքային մարմնի ղեկավար Հաջի Համզան: Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Իրաքի դաշնային ոստիկանության անվտանգության ուժերն ազատագրել են Էլ Ֆալուջա քաղաքի Հարարիյաթ շրջանը «Իսլամական պետության» գրոհայիններից` քաղաքի ազատագրման գործողության մեկնարկից մի քանի ժամ անց:

Курдские отряды пешмерга, ведущие наступление на окрестности иракского Мосула, за 3 дня боев освободили от боевиков террористической группировки «Исламское государство» 120 квадратных километров территории. Об этом сообщил журналистам официальный представитель пешмерга Амир Шерифи.
«К востоку от Мосула пешмерга за три дня боев удалось взять под свой контроль 120 квадратных километров территории, на которых расположены 9 деревень. В ходе боев уничтожены около 140 боевиков ИГ», — сообщил Амир Шерифи, передает РИА Новости.
По его словам, наступление идет при поддержке авиации международной коалиции.
Мосул — второй по величине город Ирака. С лета 2014 года находится под контролем боевиков ИГ и фактически стал столицей террористов в Ираке, при этом власти страны оказались практически не в состоянии помочь жителям этого населенного пункта. Как в самом городе, так и на территории всей провинции радикалы устраивали этнические чистки в отношении курдов-езидов и христиан и систематически занимались уничтожением памятников древности. Операцию по освобождению Мосула ведут отряды курдской пешмерга (вооруженные силы Иракского Курдистана), иракская армия и шиитские отряды «Аль-Хашд аш-Шааби».