3 Հունիս 2016 - 08:46 AMT
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը Փարիզում ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ քննարկումները գերազանց է անվանել:
«Գերազանց քննարկումներ են տեղի ունեցել ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ Վիեննայում բարձր մակարդակով տեղի ունեցած հանդիպման պայմանավորվածությունների իրականացման, այդ թվում հետաքննության մեխանիզմների ներդրման վերաբերյալ»,-գրել է Ուորլիքը Twitter-ի իր միկրոբլոգում:
Հունիսի 2-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի, Ջեյմս Ուորլիքի, Պիեռ Անդրիոյի և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի հետ: Հանդիպմանը քննարկվել են զինադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ընդլայնման վերաբերյալ համանախագահների առաջարկների մանրամասները:
Կարևորվել է մայիսի 16-ին Վիեննայի գագաթաժողովի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործումը՝ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման հանձնառությունը, 1994-1995թթ. զինադադարի վերաբերյալ համաձայնագրերի անշեղ իրականացումը, հակամարտության գոտում առավել արդյունավետ մոնիտորինգի իրականացման և հետաքննության մեխանիզմի ձևավորման նպատակով ձեռնարկվելիք քայլերը, որոնք անհրաժեշտ պայմաններ կստեղծեն բանակցային գործընթացը վերսկսելու համար, հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:

3 Июнь 2016 - 08:27 AMT
Cопредседатель Минской группы ОБСЕ от США Джеймс Уорлик назвал обсуждения по урегулированию карабахского конфликта в Париже с МИД Армении Эдвардом Налбандяном отличными.
«Состоялись отличные обсуждения с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном по реализации договоренностей в Вене на высшем уровне, в том числе внедрению механизмов расследования», — написал Уорлик в своем микроблоге Twitter.
Ранее сообщалось, что министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян обсудил с сопредседателями Минской группы ОБСЕ в Париже детали предложений посредников по созданию механизмов расследования нарушений режима прекращения огня и расширению полномочий команды Личного представителя Действующего председателя организации. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Стороны указали на важность выполнения достигнутых в Вене договоренностей, беспрекословного исполнения соглашений 1994-1995 гг, также предпринимаемых шагов по формированию механизмов расследования и реализации эффективного мониторинга, которые создадут необходимые условия для возобновления переговорного процесса по карабахскому конфликту.