3 Հունիս 2016 - 12:08 AMT
Թբիլիսիում հարյուրավոր երիտասարդներ ցույց են անցկացրել Վրաստանի կառավարության շենքի դիմաց` պահանջելով ապաքրեականացնել թմրանյութերի օգտագործումը:
«Մենք հավաքվել ենք, որպեսզի մեր բողոքը հայտնենք թմրանյութերի հարցում երկրի քաղաքականության դեմ: Մեր գլխավոր պահանջն է, որ մարդկանց բանտ չնետեն թմրանյութեր օգտագործելու համար: Մենք ապաքրեականացում ենք պահանջում»,-ասել է լրագրողներին ակցիայի կազմակերպիչներից մեկը, «Օրիոն» շարժման ներկայացուցիչ Լեքսո Մաճավարանին:
Ակցիայի մասնակիցները, այդ թվում 14 ՈԿԿ-ների ներկայացուցիչների, պահանջում էին վերացնել քրեական և վարչական պատվժն անհատական օգտագործման համար փոքր դոզաներով թմրանյութ օգտագործելու, պահելու կամ գնելու, ինչպես նաև սեփական օգտագործման համար կանեփ աճեցնելու համար:
Ցուցարարները պահանջել են օրինականացնել մարիխուանան: Նմանատիպ պահանջներով ակցիաներ են անցել երկրի նաև այլ քաղաքներում` Քութաիսում, Բաթումում, Ռուսթավիում, հայտնում է Ինտերֆաքսը: Ավելի վաղ Վրաստանում ձախողվեց օրինագիծը, որով նախատեսվում էր չեղարկել փոքր ծավալներով մարիխուանա և կանեփ պահելու, ձեռք բերելու, սպառելու, պատրաստելու համար սահմանված ազատազրկումն ու նվազեցնել թմրանյութը պահելու համար տուգանքները: Օրինագծի ընդունման համար պակասեց 3 ձայն:
Քրեական և վարչական օրենսգրքում ուղղումների նախաձեռնողը պատգամավոր, նախկին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիի թիմակից և «Գիրչի» նոր քաղաքական կենտրոնի հիմնադիրներից մեկն է`Գոգա Խաչիձեն: Այժմ փոքր ծավալով մարիխուանա պահելու և օգտագործելու համար սահմանված է 500 լարի (մոտ 200 դոլար) վարչական տուգանք, իսկ երկրորդ միջադեպի դեպքում` սահմանված է քրեական պատասխանատվություն, որով նախատեսվում է տուգանք կամ մինչև 1 տարի ազատազրկում:
Ըստ պաշտոնական տվյալների, Վրաստանում ամեն 10 հազար մարդուն բաժին է ընկնում 29 թմրամոլ: Ամենատարածված թմրանյութը մարիխուանան է: Ըստ Վրաստանի ՔՕ մարիխուանա պահելու և տարածելու համար որպես պատիժ սահմանված է 11 տարվա ազատազրկում, իսկ սպառման համար` մինչև 1 տարի ազատազրկում կամ տուգանք:

3 Июнь 2016 - 11:23 AMT
В Тбилиси сотни молодых людей провели акцию перед зданием правительства Грузии с требованием декриминализации употребления наркотиков.
«Мы собрались здесь, чтобы выразить протест против существующей в стране наркополитики. Наше главное требование заключается в том, чтобы людей не сажали в тюрьму за употребления наркотиков. Мы требуем декриминализации», – заявил журналистам один из организаторов акции, представитель движения «Орион» Лексо Мачаваниани.
Участники акции под названием «Не сажай», среди которых были представители 14 неправительственных организаций, требовали упразднения уголовной и административной ответственности за употребление и приобретение или хранение для личного пользования всех видов наркотиков в малых дозах, а также за культивирование сортов конопли для личного пользования.
Одними из основных требований манифестантов было упразднение практики наркотестирования и легализация марихуаны.
Акции с аналогичными требованиями прошли также перед главными административными зданиями и в других крупных городах страны – в Кутаиси, Батуми и Рустави, передает Интерфакс.
Ранее депутат от оппозиционной партии «Новый политический центр – Гирчи» Гоги Хачидзе внес законодательную инициативу в парламент Грузии о декриминализации марихуаны и конопли, а также на смягчение наказания за их употребление, однако депутаты проголосовали против идеи коллеги.
В марте 2016 года представители этой же партии подали иск в Конституционный суд Грузии с требованием признать неконституционной ту норму Уголовного кодекса, которая предусматривает пресечение свободы за употребление марихуаны.
Согласно официальным данным, в Грузии на каждые 10 тыс человек приходится 29 наркоманов, из них лишь малая часть (11,5%) проходит лечение. Наркомания в стране больше распространена среди мужчин в возрасте от 25 до 45 лет. Самым распространенным наркотиком является марихуана – ее употребляет 63,9% от общего числа наркоманов.
По Уголовному кодексу Грузии, за хранение и распространение марихуаны определен тюремный срок заключения до 11 лет, а за ее употребление – до 1 года тюрьмы или штраф.