Երաշխավորված եկամտի ներմուծման գաղափարը աջակցություն չի ստացել Շվեյցարիայի քաղաքացիների մեծամասնության շրջանում: Հանրաքվեն անցել է հունիսի 5-ին:
Ըստ հանրաքվեի արդյունքների առաջին նախնական հաշվարկների, որոնք հրապարակել է Հանրային կարծիքի ուսումնասիրության ինստիտուտը Շվեյցարիայի հանրային հեռուստատեսության պատվերով, երաշխավորված եկամտի օգտին է քվեարկել քաղաքացիների միայն 18,2%-ը: Դեմ է քվեարկել շվեյցարացիների 81,8%-ը, հայտնում է Ինտերֆաքսը շվեյցարական ԶԼՄ-ների վրա հղումով:
Շվեյցարացիները հանրաքվեով պետք է որոշեին` ցանկանում են ամսական 2500 շվեյցարական ֆրանկ (2250 եվրո) ստանալ, անկախ իրենց վաստակից կամ դրա առկայությունից: Դրական պատասխանի դեպքում անչափահասները կստանային 625 ֆրանկ: Այս քվեարկության հիմքում ընկած գաղափարն այն է, որ պետք է վերացնել կապը եկամտի և զբաղվածության միջև:
Սակայն, հանրաքվեի մասնակիցները որոշեցին, որ, ինչպես նախկինում, Շվեյցարիայի քաղաքացիները պետք է ապրուստը վաստակեն աշխատելով, իսկ հանրությունը հետագայում ևս կգործի հայտնի սկզբունքով` «յուրաքանչյուրից ըստ ունակությունների, յուրաքանչյուրին` ըստ աշխատանքի»:
Եթե այդպիսի օրենք ընդունվեր, Շվեյցարիան կդառնա առաջին երկիրն աշխարհում, որը կապահովի իր քաղաքացիներին ամսական եկամուտով, առանց որևէ պայմանի:

6 Июнь 2016 - 06:28 AMT
Идея введения гарантированного дохода в Швейцарии не нашла поддержки у большинства граждан альпийской республики.
Согласно первым предварительным подсчетам итогов референдума, обнародованным институтом изучения общественного мнения по заказу швейцарской национальной общественной телерадиокомпании, за безусловный доход проголосовали только 18,2% граждан, против – 81,8% избирателей, передает Интерфакс со ссылкой на швейцарские СМИ.
Швейцария стала первой страной в мире, которая проводит референдум по вопросу о введении гарантированного дохода. В случае положительного ответа на вопрос, который был задан избирателям, каждому взрослому гражданину Швейцарии, проживающему в стране, будет положена гарантированная выплата в размере 2,5 тыс. швейцарских франков в месяц, независимо от того, есть ли у него работа.
Однако, участники плебисцита решили, что, как и прежде, каждый в Швейцарии должен зарабатывать хлеб в поте лица своего, а общество и дальше будет функционировать на основе известного принципа – «от каждого по способностям, каждому по труду».
Граждане Швейцарии 5 июня на референдуме проголосовали по вопросу о введении в стране безусловного базового дохода в 2,5 тысячи швейцарских франков (порядка $2,5 тысячи ) и об изменении политики предоставления убежища для мигрантов и беженцев.