Հունիսի 5-ին գրոհայինների հարձակման թիրախում հայտնված ղազախական Ակտոբե քաղաքում ահաբեկչական վտանգի բարձրագույն` «կարմիր» մակարդակ է հայտարարվել:
Հունիսի 5-ին Ակտոբեն մի խումբ գրոհայինների կողմից ենթարկվել է հարձակման. նրանք սպանել են զենքի խանութներից մեկի վաճառողին ու անվտանգության աշխատողին, ինչպես նաև վիրավորել են 3 ոստիկանի: Մյուս խանութի վրա հարձակման ժամանակ սպանվել է մի հաճախորդ, ևս մեկը վնասվածք է ստացել: Հայտնի է, որ ոստիկանության հետ կրակահերթի արդյունքում գրոհայիններից 3-ը սպանվել են, իսկ մեկը` ձերբակալվել:
Բացի այդ, գրոհայինները հարձակվել են երթուղային ավտոբուսի ու զորամասի վրա: Կրակահերթի հետևանքով սպանվել է 3 զինվորական, ևս 3-ը վնասվածքներ են ստացել: Այնուհանդերձ` զինծառայողներին հաջողվել է հետ շպրտել գրոհայիններին` սպանելով նրանցից մեկին:
Ներկայում Ակտոբեում անցկացվում է հակաահաբեկչական գործողություն, ուստի՝ քաղաքացիներին կոչ է արվում փողոց դուրս գալ միայն խիստ անհրաժեշտության դեպքում, ինչպես նաև սահմանափակել քաղաքով տեղաշարժը, lenta.ru-ին հղումով գրում է Tert.am-ը:
Ակտյուբինի նահանգապետ Բերդիբեկ Սապարբաևը հեռուստատեսային ելույթի ժամանակ վստահեցրել է, որ իրավիճակը վերահսկողության տակ է, ինչպես նաև կոչ է արել քաղաքացիներն պահպանել հանգստություն:

В казахстанском городе Актобе, подвергшемся 5 июня нападению боевиков, объявлен «красный» уровень террористической опасности, жители города получают sms с соответствующим уведомлением. Об этом сообщает «Интерфакс».
5 июня в Актобе неизвестные совершили нападение на оружейные магазины и воинскую часть. В результате 6 человек были убиты и 10 ранены, в том числе военнослужащие. 4 преступника уничтожены, 7 задержаны, из них двое ранены. В городе объявлен режим антитеррористической операции. Проводится комплекс оперативно-розыскных мероприятий по задержанию остальных преступников.
Между тем в срочном сообщении в «бегущей строке», транслируемой по местных телеканалам, горожан призывают «оставаться в помещениях и ограничить движение по городу». По данным агентства, в Актобе нет интернета, с перебоями работает сотовая связь. На улицах малолюдно, над городом летает вертолет, ограничено движение общественного транспорта.
Аким (губернатор) Актюбинской области Бердибек Сапарбаев выступил по телевидению с обращением к жителям региона, передает телеканал 24kz. Он заверил, что ситуация под контролем, и призвал жителей сохранять спокойствие. «На данный момент ситуация стабильна», —заверил Сапарбаев.
Актобе (бывший Актюбинск) расположен в западной части Казахстана примерно в 110 километрах от границы с Россией. Является административным центром Актюбинской области и одноименной городской администрации.