6 Հունիս 2016 - 06:35 AMT
«Հյուսիսային քամի» (Nord Wind) ավիաընկերությունը սկսում է կանոնավոր չվերթներ իրականացնել դեպի Երևան «Դոմոդեդովո» օդանավակայանից:
Նոր Alliance Airlines ավիաընկերության ներկայացուցիչ Դավիթ Սարգսյանի խոսքով, ռազմավարական համաձայնագիր են կնքել Nord Wind-ի հետ դեպի Մոսկվա ավիափոխադրումների վերաբերյալ, գրում է ԱՌԿԱ գործակալությունը: Ըստ նրա, առաջին ավիահաղորդակցությունը Մոսկվայի և Երևանի միջև կիրականացվի հունիսի 6-ին:
«Այս պահի դրությամբ, մենք թռիչքներ կիրականացնենք Երևան-Մոսկվա չվերթով, քանի որ այսօր դա ամենապահանջված ուղղությունն է: Թռիչքները կիրականացվեն շաբաթական 5 անգամ, բացի երեքշաբթի և հինգշաբթի օրերից: Այդ երկու օրերին մենք մտադիր ենք չվերթներ իրականացնել Գյումրիի օդանավակայանից: Մենք նաև մտադիր ենք թռիչքներ իրականացնել դեպի Նիժնի Նովգորոդ, Սանկտ Պետերբուրգ, Կրասնոդար, Ռոստով, Բեյրութ, Թեհրան և ըստ ընկերության զարգացման կլինեն նոր ուղղություններ, բնականաբար, դեպի Եվրոպա և այլ աշխարհամասեր»,-ասել է Սարգսյանը:
Նա հավելել է, որ շեշտը դրվում է Ռուսաստանի վրա, քանի որ այնտեղ է ամենամեծ և շարժունակ հայ համայնքը:
Սարգսյանը նշել է, որ Alliance Airlines-ը պայմանագիր է կնքել Nord Wind-ի հետ և չվերթներն իրականացվելու են ընկերության ծածկագրով, իսկ թռիչքների իրականացման լիցենզիա ստանալուն պես կիրականացվեն արդեն ընկերության ծածկագրով:
Ընդ որում, նա հայտնել է, որ Alliance Airlines-ը ստացել է ICAO: SKX ծածկագիրն ու SKY STORM ռադիոազդանշանը:
Ինչ վերաբերում է սակագներին, ապա, ըստ նրա, դրանք այսօր ամենամատչելիներից են, իսկ Մոսկվա-Երևան ավիատոմսի արժեքը, ներառյալ բոլոր հարկերը, կազմում է 51.000 դրամ:
Ըստ Alliance Airlines-ի, տոմսի արժեքը բոլոր հարկերը ներառյալ հունիսի 6-ին Դոմոդեդովո-Երևան կկազմի 49366 դրամ, իսկ Երևան-Դոմոդեդովո` 54557 դրամ:
Նոր Alliance Airlines ավիաընկերության հիմնադիրն ու բաժնետոմսերի 100 տոկոսի սեփականատերն Արարատ Սարգսյանն է: Նախկինում նա աշխատել է որպես «Արմավիա» ավիաընկերության գլխավոր տնօրեն և եղել է «Հայկական ավիաուղիների» պետի տեղակալ:

Авиакомпания Nord Wind начинает выполнять регулярные рейсы из аэропорта «Домодедово» в Ереван.
Представитель новой авиакомпании Alliance Airlines Давид Саргсян сообщил, что они заключили стратегическое соглашение с Nord Wind на осуществление авиаперелёта с Москвой. По его словам, первое авиасообщение будет осуществлено между Москвой и Ереваном 6 июня, передает «АРКА.
«На данный момент мы будем осуществлять рейсы Ереван – Москва, поскольку сегодня это самое востребование направление. Полеты будут 5 дней в неделю, кроме вторника и четверга. На эти два дня мы планируем рейсы с аэропорта Гюмри. Мы также планируем полеты в Нижний Новгород, Санкт- Петербург, Краснодар, Ростов, Бейрут, Тегеран, и по мере развития компании будут новые направления, естественно в Европу и другие части мира», ¬ сказал Саргсян.
Он добавил, что акцент сделан на Россию, поскольку армянская община там самая большая и более мобильная, и естественно рейсов в российские города будет больше, чем в другие направления.
Как отметил Саргсян, Alliance Airlines арендует самолеты у авиакомпании Nord Wind по принципу, wet leasing (мокрый лизинг). «Это нормальная мировая практика – брать самолеты по wet лизингу, чтобы не потерять рынок и осуществлять полеты. Это лизинг самолетов у другой действующей авиакомпании, со своим экипажем и персоналом, техническим обслуживание», – отметил он.
По словам Саргсяна, на данный момент Alliance Airlines заключила договор с авиакомпанией Nord Wind и рейсы будет осуществлять под их кодом, а после получения лицензии для осуществления рейсов, они планирует летать под своим кодом.
Что касается тарифов, то, по его словам, они сегодня – одни из самых низких и в среднем цена авиабилета Москва-Ереван, включая все налоги, составляет 51 000 драмов.
«Многие сталкиваются с такими маркетинговыми ходами авиакомпаний, как, например, авиабилеты за 49 долларов, но после покупки билета и дополнительных налогов, как за багаж или другие сборы, стоимость билета достигает 150 долларов. Мы поставили себя на место пассажиров, и чтобы у людей не было недопонимания представили стоимость авиабилета со всеми налогами, и в среднем цена на авиабилет из Москвы в Ереван составляет 51 000 драмов», – прокомментировал представитель авиакомпании.
Согласно тарифам Alliance Airlines, стоимость билета со всеми налогами на рейс 6 июня Домодедово (DME) ¬ Ереван (EVN) составляет 49366 драмов, а Ереван (EVN) ¬ Домодедово (DME) – 54557 драмов.
Основателем и 100% акционером новой авиакомпании Alliance Airlines является Арарат Суренович Саркисян. Ранее он работал гендиректором авиакомпании «Армавиа» и был зам.начальника Армянских Авиалиний.