Թուրքական Անթալիան 2016-ին կզրկվի ավելի քան 3 մլն ռուս և ԱՊՀ երկրների զբոսաշրջիկներից, և ավելի քան 1,75 մլն` Եվրոպայից: Այդպիսի կանխատեսում է արել Ռուսաստանի զբոսավարների ասոցիացիան` Անթալիայի քաղխորհրդի նիստի տվյալների վրա հղումով:
Կնվազեն նաև օտարերկրացի զբոսաշրջիկների միջին ծախսերը. 755 դոլարի փոխարեն, ինչպես 2015-ին էր, հանգստացողը միջին հաշվով շաբաթական կծախսի 400-500 դոլար: Այդպիսով, ասվում է կանխատեսման մեջ, մինչ արձակուրդների շրջանի ավարտն Անթալիան կկորցնի մոտ 3,5 մլրդ դոլար: Ըստ Անթալիայի զբոսաշրջության խորհրդի աշխատանքային խմբի անդամ Ռեջեփ Յավուզի, դա նշանակում է, որ զբոսաշրջային ոլորտը նահանջ կգրանցի 12 տարով:
Ըստ Անթալիայի քաղխորհրդի, այս տարվա առաջին 5 ամսում հանգստավայրն ընդունել է 1,17 մլն օտարերկրացի զբոսաշրջիկ, ինչը 49 տոկսով քիչ է 2015-ից: Ամենամեծ անկումը գրանցվել է Ռուսաստանի և ԱՊՀ երկրների գծով` 85 տոկոսով, 2-ը սկանդինավյան երկրներն են 43 տոկոսով, 3-րդ տեղում` Գերմանիան է` 30 տոկոսով, 4-ը` Մեծ Բրիտանիան է 24 տոկոսով, հայտնում է Լենտա.ռու-ն:
Ավելի վաղ գերմանական Die Welt-ը Էրդողանին մեղադրեց զբոսաշրջային ճգնաժամի մեջ, որի վարած քաղաքականությունը բարենպաստ պայմաններ է ստեղծում ահաբեկչության համար, իսկ փոխզիջման գնալու անկարողությունը փչացնում են երկրի իմիջն աշխարհում:
Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության նախկին նախարար, ազդեցիկ թուրք քաղաքական գործիչ Էրթուգրուլ Գյունայը հայտարարել էր, որ 2016-ին կարող է ամենաբարդը դառնալ Թուրքիայում օտարերկրյա զբոսաշրջության զարգացման համար վերջին երկու տասնամյակում:
Թուրքիայում 1300 հյուրանոց է հանվել վաճառքի Էգեյան և Միջերկրական ծովերի ափին` երկրում անվտանգության հետ կապված իրավիճակի վատթարացման և ՌԴ հետ ճգնաժամի պատճառով: Ամենից շատ է Անթալիայում վաճառվող հյուրանոցների քանակը` մոտ 410 հյուրանոց, որից 120-ը` 5-աստղանի: Որպես հյուրանոցների վաճառքի պատճառ նշվում են տնտեսական դժվարությունները, զբոսաշրջիկների հոսքի նվազումը եվրոպական երկրներից և ամրագրումների չեղարկումը, ինչպես նաև հյուրանոցների սեփականատերերի պարտքերը բանկերին:

Анталья в 2016 году не досчитается около 3 миллионов туристов из России и других стран СНГ и более 1,75 миллиона — из Европы.
Как пишет Lenta.ru со ссылкой на данные, озвученные на заседании городского совета Антальи, упадут и средние расходы иностранных туристов: вместо 755 долларов, как это было в 2015 году, отдыхающий в среднем потратит 400-500 долларов в неделю.
Таким образом, отмечается в прогнозе, к окончанию сезона Анталья потеряет около 3,5 миллиардов долларов. По словам председателя рабочей группы совета по туризму Антальи Реджепа Явуза, это означает откат для туристического сектора курорта на 12 лет назад.
По данным городского совета Антальи, за первые пять месяцев этого года курорт принял около 1,17 миллиона иностранных туристов, что на 49 процентов меньше, чем в 2015 году. Самое большое падение продемонстрировал туристический рынок России и стран СНГ — 85 процентов, на втором месте по темпам снижения оказались скандинавские страны с 43 процентами, на третьем Германия — 30 процентов, на четвертом Великобритания — 24 процента.
По данным аэропорта Антальи, основанным на информации о чартерных и регулярных рейсах, ожидаемых в этом году, прогнозируется, что воздушная гавань примет около 5,37 миллиона иностранных туристов, что на 44 процента меньше, чем в прошлом.
Доходы Турции от туризма в течение первых трех месяцев 2016 года снизились на16.5% в сравнении с показателем аналогичного периода в 2015 году.
Туризм в Турции потерял основных клиентов – россиян, после инцидента с Су-24 он лишился российских путешественников, после терактов в Стамбуле и Анкаре от поездок отказываются и немцы и англичане. Туризм является чрезвычайно важным сектором турецкой экономики и одним из основных источников иностранной валюты.