Ապրիլ-մայիսին Թուրքիայից Հայաստան լոլիկ, վարունգ, կաղամբ չի ներկրվել: Այս տվյալները տրամադրել են ԳՆ Սննդամթերքի անվտանգության պաշտպանության պետական ծառայությունից:
Չնայած դրան, 2015-ի համեմատ ավելացել են Թուրքիայից ներկված վարունգի, պղպեղի, կարտոֆիլի, կաղամբի ծավալները, գրում է Panorama.am-ը:
2016-ի հինգ ամսվա ընթացքում Թուրքիայից բերվել է 108 տոննա 421 կգ լոլիկ, որից 85 տոննա 236 կգ-ն՝ մարտին: 2015-ի համեմատ լոլիկի ներկրման ծավալն ավելացել է, 2015-ի 5 ամսվա ընթացքում Հայաստան է ներկրվել 19 տոննա 714 կգ լոլիկ:
2015-ի առաջին հինգ ամսվա ընթացքում Թուրքիայից կարտոֆիլ չի ներկրվել: Պաշտոնական վիճակագրությամբ, այս տարվա ընթացքում Թուրքիայից կարտոֆիլ ներկրվել է միայն մայիս ամսին՝ 371 տոննա:
ՀՀ գյուղատնտեսության փոխնախարար Գառնիկ Պետրոսյանը մայիսի սկզբին հայտնել էր, որ Թուրքիայից լոլիկի և վարունգի ներմուծումը տասնյակ տոննաներով նվազել է:

За апрель-май 2016 года в Армению из Турции не импортировали помидоры, огурцы, капусту. Об этом сообщили в Госслужбе по защите безопасности пищевых продуктов.
Несмотря на это, импорт огурцов, перца, картофеля, капусты из Турции увеличился по сравнению с 2015 годом, пишет Panorama.am.
За январь-май 2016 года из Турции в Армению было импортировано 108 тонн 421 кг помидоров, из которых 85 тонн 236 кг – в марте. Между тем, за аналогичный период 2015 года в Армению было ввезено всего 19 тонн 714 кг помидоров.
В январе-мае 2015 года из Турции в Армению не было зафиксировано ввоза картофеля. По официальным данным, в 2016 году импорт картофеля из Турции был зафиксирован только в мае – 371 тонна.
Заместитель министра сельского хозяйства РА Гарник Петросян в начале мая заявил, что импорт помидоров и огурцов из Турции в Армению снизился на десятки тонн.