7 Հունիս 2016 - 07:36 AMT
Գերմանիայի պաշտոնյաները պետք է Բեռլին այցելած Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին կոչ անեն ազատ արձակել անարդարացիորեն ձերբակալված իշխանությունների քննադատներին և քաղաքական ակտիվիստներին: Այդ մասին հայտարարել է Human Rights Watch միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը, հայտնում է Tert.am-ը:
Ալիևն այցի ընթացքում հանդիպելու է գերմանացի պաշտոնյաների հետ, ինչպես նաև բացելու է գերմանա-ադրբեջանական տնտեսական ֆորումը:
Գերմանացի պաշտոնյաները պետք է նաև Ալիևին կոչ անեն չեղարկել վերջերս բանտերից ազատված ակտիվիստների նկատմամբ գործող սահմանափակումները և բարեփոխեն այն օրենքները, որոնք կրճատում են հիմնարար ազատությունները:
«Գերմանացի պաշտոնյաները պետք է նախագահ Ալիևին դրդեն վերջ դնել երկրում մարդու իրավունքների դեմ բռնաճնշումներին և դադարել փակել այլախոհների բերանը»,- ասել է Human Rights Watch-ի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով տնօրեն Հյու Վիլիամսոնը:
Ինչպես նշում է կազմակերպությունը, Ադրբեջանը գործընկերների, այդ թվում՝ Գերմանիայի ճնշումների արդյունքում մարտից ի վեր 17 իրավապաշտպանի, լրագրողի և ակտիվիստի է ազատ արձակել: Վերջերս՝ մայիսի 25-ին, Ադրբեջանի գերագույն դատարանն ազատ է արձակել հայտնի հետաքննող լրագրող Խադիջա Իսմայիլովային:
Վերջին ամիսներին ազատ արձակվածները թիրախ են եղել և ձերբակալվել են այլախոհության դեմ իշխանությունների շարունակական բռնաճնշումների ֆոնին:
Նշվում է, որ շատ լրագրողներ և ակտիվիստներ շարունակում են մնալ ճաղերի հետևում։ Նրանց թվում են քաղաքական վերլուծաբան Իլգար Մամեդովը, սյունակագիր Սեյմուր Հեզին, բլոգեր և NIDA երիտասարդական խմբի անդամ Իլքին Ռուսթեմզադեն, Ադրբեջանի ընդդիմադիր «Ժողովրդական ճակատ» կուսակցության առնվազն 14 քաղաքական ակտիվիստ:
Կազմակերպությունը նշում է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները, անգամ ազատ արձակելով մի քանի ընդդիմադիրների, շարունակում են ձերբակալել այլոց: Մայիսի 10-ին իշխանությունները ձերբակալել են երկու ակտիվիստի՝ Գիյաս Իբրահիմովին և Բայրամ Մամեդովին՝ Հեյդար Ալիևի հուշարձանի վրա գրաֆիտի նկարելուց հետո:
Human Rights Watch-ը նշում է, որ Ադրբեջանը նաև ռեպրեսիվ օրենքներ է ընդունել ոչ կառավարական խմբերի վերաբերյալ և քրեական ու վարչական գործեր է հարուցել շատ անկախ խմբերի դեմ: Չնայած իշխանությունները մարտին կասեցրել են ոչ կառավարական կազմակերպությունների նկատմամբ մի քանի հետաքննություններ, գոյություն ունեցող օրենսդրական սահմանափակումները շարունակում են խոչընդոտել նրանց գործունեությանը։
«Գերմանացի պաշտոնյաները պետք է հասկացնեն նախագահ Ալիևին, որ երկկողմ հարաբերությունների որակը կախված է Ադրբեջանի կողմից իր միջազգային պարտավորությունների կատարումից»,- ասել է Վիլիամսոնը: «Անարդարացիորեն ձերբակալված ակտիվիստների ազատ արձակումը և ռեպրեսիվ օրենքների չեղարկումը պետք է լինեն առաջին քայլերն այդ ճանապարհին»,- հավելել է նա։
2013 թվականից ի վեր տասնյակ մարդու իրավունքների պաշտպաններ, քաղաքական և քաղաքացիական ակտիվիստներ, լրագրողներ և բլոգերներ են ձերբակալվել և բանտարկվել քաղաքական շարժառիթ ունեցող մեղադրանքներով՝ ստիպելով շատերին փախչել երկրից կամ թաքնվել: 2015 թվականի հունիսին Բունդեսթագը բանաձև է ընդունել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակի վերաբերյալ՝ քննադատելով բռնաճնշումները և կոչ անելով իշխանություններին անմիջապես ազատել անարդարացիորեն բանտարկվածներին:

7 Июнь 2016 - 08:33 AMT
Human Rights Watch: Власти Азербайджана, выпустив на свободу нескольких оппозиционеров, арестовывают других
Немецкие чиновники должны призвать прибывшего в Германию с рабочим визитом президента Азербайджана Ильхама Алиева выпустить на свободу несправедливо арестованных за критику власти и политических активистов. Об этом заявила международная правозащитная организация Human Rights Watch.
Немецкие чиновники должны также призвать Алиева отменить действующие ограничения в отношении выпущенных недавно на свободу активистов и реформировать те законы, которые ограничивают основные свободы.
В ходе своего визита Алиев встретится с немецкими чиновниками, а также откроет немецко-азербайджанский экономический форум.
«Немецкие чиновники должны призвать президента Алиева прекратить давления в сфере прав человека в Азербайджане и перестать закрывать рты инакомыслящим», – сказал директор по Европе и Центральной Азии «Human Rights Watch» Хью Уильямсон.
Как отмечает организация, под давлением, оказанным партнерами, в том числе Германии с марта текущего года Азербайджан выпустил на свободу 17 правозащитников, журналистов и активистов. Недавно, 25 мая, Верховный суд Азербайджана выпустил на свободу известную журналистку Хадиджу Исмаилову.
Освобожденные являлись мишенью постоянного давления со стороны властей против инакомыслия. С 2013 года были арестованы защитники прав десятка людей, политические и гражданские активисты, журналисты и блогеры, они были заключены по обвинениям, имеющим политические мотивы, заставив многих бежать из страны или спрятаться. В июне 2015 года Бундестаг принял резолюцию относительно ситуации с правами человека в Азербайджана, осудив давления и призвав власти незамедлительно выпустить на свободу несправедливо заключенных.
Тем не менее, многие журналисты и активисты продолжали оставаться за решетками. Среди них политический аналитик Ильгар Мамедов, колумнист Сеймур Хазин, молодежный активист, член движения NİDA Илькин Рустамзаде, как минимум 14 политических активистов оппозиционной партии «Народный фронт Азербайджана».
Организация отмечает, что власти Азербайджана, даже выпустив на свободу нескольких оппозиционеров, продолжают арестовывать других. 10 мая власти арестовали двух активистов – Гияса Ибрагимова и Байрама Мамедова, в связи с граффити на памятнике Гейдару Алиеву.
Human Rights Watch отмечает, что Азербайджан принял также репрессивные законы в отношении неправительственных групп и завел уголовные и административные дела в отношении многих независимых групп. Хотя власти приостановили в марте несколько расследований в отношении неправительственных организаций, однако существующие ограничения продолжают мешать их деятельности.
«Немецкие чиновники должны дать понять президенту Алиеву, что качество двусторонних отношений зависит от выполнения Азербайджаном своих международных обязательств», – сказал Уильямсон. «Освобождение несправедливо арестованных и отмена репрессивных законов должны стать первыми шагами на этом пути», – добавил он.