Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ու նրա մերձավոր գործարարները 2015-ին խոշոր գումարներ են վաստակել ազգային արժույթի արժեզրկման ժամանակ: Այդպիսի եզրակացության է եկել Կոռուպցիայի և կազմակերպված հանցավորության հետազոտման կենտրոնը (OCCRP):
Գործարքներն իրականացվել են 3 բանկի` Caspian Development Bank, AtaBank և Pasha Bank-ի միջոցով, որոնց սեփականատերերն են Ալիևի ընտանիքին մոտ գործարար Աշրաֆ Կամիլովը կամ հենց Ադրբեջանի նախագահի ընտանիքը, հայտնում է Meduza-ն:
Ինչպես պարզել է OCCRP-ը, 2015-ի ավարտին Caspian Development Bank-ը 52 մլն դոլար վարկ է տրամադրել Ադրբեջանի Պետական նավթային ընկերությանը: Վարկը տրամադրվել է բանկային օրենսդրության խախտումներով և շուկայականից մեծ տոկոսադրույքով: Երբ Ադրբեջանի ԿԲ-ն 2015-ի փետրվարին իջեցրեց մանաթի փոխարժեքը ԱՄՆ դոլարի հանդեպ, այդ գործարքը տատանման հաշվին բանկին 13 մլն մանաթ բերեց` $12.5 դոլար: Եվս 39,2 մլն մանաթ կամ $25.4 մլն բանկն աշխատեց, երբ 2015-ի դեկտեմբերին Ադրբեջանի ԿԲ-ն ազգային արժույթի լողացող կուրս սահմանեց:
Կասկածելի տրանզակցիաներ են գրանցվել մանաթի արժեզրկման շեմին նաև Ալիևի ընտանիքի հետ կապված 2 այլ ` AtaBank և Pasha Bank բանկերում: AtaBank-ը վաստակել է մոտ 61 մլն մանաթ, իսկ Pasha Bank-ը` 35.9 մլն մանաթ, պնդում է OCCRP-ը:
Ինչպես հայտնի է, մանաթի արժեզրկումից հետո Ադրբեջանում կտրուկ գնաճ է արձանագրվել ինչպես տեղական արտադրության, այնպես էլ ներմուծվող ապրանքների համար: Տարադրամի փոխանակում փոխանակման կետերում չի իրականացվում, բոլոր կետերը փակվել են, շուրջ 6 հազար մարդ զրկվել է աշխատանքից: Ալիևը հանձնարարել է սեփականաշնորհման մեծ ծրագիր սկսել:

Семья президента Азербайджана Ильхама Алиева и приближенные к ней бизнесмены заработали крупную сумму на девальвации национальной валюты, проведенной в 2015 году. К такому выводу пришел Центр по исследованию коррупции и организованной преступности (OCCRP).
Сделки проводились через три банка — Caspian Development Bank, AtaBank и Pasha Bank — владельцем которых является близкий к семье Алиевых бизнесмен Ашраф Камилов или сама семья президента Азербайджана, передает Meduza.
В конце января 2015 года, выяснил OCCRP, Caspian Development Bank предоставил кредит Государственной нефтяной компании Азербайджана (SOCAR) в размере $52 млн США. Кредит был выдан с нарушениями банковского законодательства и по ставке выше рынка. После того, как ЦБ Азербайджана в феврале 2015 года снизил курс маната к доллару США, эта сделка из-за курсовой разницы принесла банку 13 млн манатов ($12.5 млн ).
Еще 39.2 млн манатов ($25.4 млн) банк заработал после того, как в декабре 2015 года ЦБ Азербайджана ввел свободный курс национальной валюты.
Подозрительные транзакции, позволяющие заработать на курсовой разнице, были зафиксированы накануне девальвации маната и у двух других связанных с семьей Алиева банках — AtaBank и Pasha Bank. На таких операциях AtaBank заработал около 61 млн манатов, а Pasha Bank – 35.9 млн манатов, утверждает OCCRP.
1 февраля 2015 года ЦБ Азербайджана объявил о снижении курса маната к доллару США на треть. Решение ЦБ, о котором было объявлено в субботу, стало неожиданностью для рынка, так как до этого регулятор на протяжении нескольких недель проводил валютные интервенции для поддержания курса национальной валюты. За два дня до девальвации представители ЦБ заявляли, что курс маната снижаться не будет.
В декабре 2015 года ЦБ Азербайджана перешел на плавающий курс национальной валюты. Тогда манат за один день потерял около 50 % стоимости.
Читайте также: Английское СМИ: 8 способов, которыми Лондон содействует грубой клептократии Азербайджана