Թուրքիայի «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության (ԺԴԿ-HDP) պատգամավոր Կարո Փայլանը թուրքական հեռուստատեսությամբ հեռարձակվող հաղորդման եթերում անդրադարձել է իշխանական կուսակցության պատգամավորի այն առաջարկին, թե Թուրքիան պետք է ճանաչի Գերմանիայի կողմից իրականացված Նամիբիական ցեղասպանությունը, գրում է Ermenihaber.am-ը:
Օրեր առաջ թուրքական խորհրդարանի պատգամավոր, իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության ներկայացուցիչ Մեթին Քյուլյունքը հայտարարել էր, որ պատրաստվում է խորհրդարան ներկայացրել օրինագիծ՝ 1904-1907 թվականների Նամիբիայի ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ: Պատգամավորն այդ քայլն անում է ի պատասխան Գերմանիայի խորհրդարանի կողմից 1915-ին Օսմանյան կայսրության տարածքում հայերի ցեղասպանության ճանաչման:
Փայլանը նշել է, որ չնայած պատգամավորի նախաձեռնությունն ուշացած է, քանի որ Գերմանիան արդեն ճանաչել է Նամիբիայի ցեղասպանությունը և ներողություն խնդրել դրա համար, այնուամենայնիվ, վերոնշյալ օրինագծի՝ խորհրդարան բերվելուց անմիջապես հետո ինքը անձամբ և ամբողջ ԺԴԿ-ն պատրաստ են դրան կողմ քվեարկել:
Գերմանիան 2004-ին՝ Նամիբիայում Հերրերո ցեղախմբի դեմ իրականացված ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, ընդունել էր «պատմական և բարոյական պատասխանատվությունը և մեղքը, որ տվյալ ժամանակաշրջանում իրականացրել էին գերմանացիները»:

Депутат армянского происхождения от прокурдской Демократической партии народов (ДПН) Турции Каро Пайлан в эфире турецкой передачи затронул тему предложения, сделанного депутатом от правящей партии, относительно того, что Турция должна признать геноцид в Намибии, совершенного Германией, передает Ermenihaber.am.
Ранее депутат турецкого парламента от правящей Партии справедливости и развития (ПСР) Метин Кюлюнк подготовил законопроект о признании геноцида в Намибии 1904-1907 годов. Этот шаг был сделан в ответ на принятие бундестагом Германии 2 июня резолюции по признанию Геноцида армян 1915 года в Османской Турции.
Пайлан отметил, что, несмотря на то, что предложение депутат несколько запоздало, так как Германия уже признала геноцид в Намибии и принесла извинения за него, все же после того, как законопроект будет представлен в парламент, он сам и вся Демократическая партия народов готовы проголосовать за принятие проекта.
В 2004 году, на 100-летнюю годовщину геноцида в Намибии власти Германии официально признались в его совершении и публично принесли извинения.