Հաջող քրաուդֆանդինգը կարող է հրաշքներ գործել, իսկ ընկերության ձախողումը` դեռ վերջը չէ: PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է հաջողությունների և ձախողումների օրինակներ:
Թերևս կարելի է սկսել ոչ թե կոնկրետ ստարտափից, այլ հաջողակ բարեգործական արշավից, որը կայացել է ONEArmenia քրաուդֆանդինգի հարթակի, ArmTab պլանշետների արտադրողի և Orran կազմակերպության համագործակցության շնորհիվ: Ընկերությունը նպատակ է դրել ապահովել Orran-ում սովորող երեխաներին ArmTab 100 պլանշետով: Ընկերությունը Indiegogo հարթակում պետք է հավաքեր $15.000, սակայն արդյունքը եղավ $19.830, այսինք թիրախային գումարի 132%-ը:
Ցավոք, կան նաև տխուր օրինակներ, երբ հաջողակ քրաուդֆանդինգային գործընթացը հանկարծ չեղարկվում է: Lionsharp Inc. ստարտափը դրամահավաք էր սկսել Kickstarter հարթակում` մշակելու համար շնորհանդեսների Voceboard նորարարական համակարգը և $45.000 թիրախային գումար հավաքելու նպատակով: Սակայն հաջողվեց հավաքել միայն $31.255:
Մայիսի վերջում մեկնարկել է հեռանկարային քրաուդֆանդինգային արշավը, որի նպատակն է Armath ինժեներային լաբորատորիաների ստեղծումը հայ դպրոցականների համար: Այստեղ նրանք կարող են սովորել ծրագրավորում, ռոբոտատեխնիկա, 3D-մոդելավորում: Հայաստանի մարզերի հանրակրթական դպրոցներում այդպիսի 5 լաբորատորիա կազմակերպելու համար կպահանջվի $57.882: Այս պահի դրությամբ հավաքվել է $3.467, սակայն գործընթացը շարունակվելու է մինչև հուլիսի 13-ը:
Անկասկած, «քրաուդֆանդինգի հայ արքան» ու բացառիկ ռեկորդակիրը Yecup ընկերությունն է, որը ներկայացնում է աշխարհում առաջին «խելացի» ջերմաբաժակը սելֆիի գործառույթով: Առաջին փորձը Indiegogo հարթակում անհաջող էր` նպատակ էր դրված հավաքել $40.000, բայց գործընթացն ավարտվեց $26.182 նիշով: Սակայն, հեղինակները կարողացան տեխնոլոգիայի Yecup 365 ընդլայնված ֆունկցիաներով նոր տարբերակը ներկայացնել: Երկրորդ դրամահավաքը նույն հարթակում գերազանցեց ակնկալվող գումարը 894%` հավաքելով $292.013:

8 Июнь 2016 - 08:39 AMT
Успешная краудфандинговая компания способна творить чудеса, а провал компании – это еще не конец: PanARMENIAN.Net представляет примеры успехов и провалов.
Стоит начать, пожалуй, не с конкретного стартапа, а с успешной благотворительной компании, состоявшейся благодаря сотрудничеству краудфандинговой платформы ONEArmenia, производителя планшетов ArmTab и организации Orran. Компания поставила перед собой цель обеспечить детей, учащихся в организации Orran, сотней плашетов ArmTab. Компания на платформе Indiegogo должна была собрать $15.000, однако показала результат в $19.830 (132% целевой суммы).
К сожалению, существуют и довольно печальные примеры, когда успешная краудфандинговая компания внезапно отменяется. Стартап Lionsharp Inc. начал компанию по сбору средств на платформе Kickstarter для разработки инновационной системы презентаций Voceboard и с целевой суммой в $45.000. Однако компания завершилась преждевременно, успев собрать только $31.255.
В конце мая стартовала перспективная краудфандинговая компания, цель которой – создание инженерных лабораторий Armath для армянских школьников. Здесь они смогут научиться программированию, робототехнике, 3D-моделированию. Для формирования пяти таких лабораторий в общеобразовательных школах в регионах Армении потребуется $57.882. На данный момент компания успела собрать $3.467, однако она будет продолжаться до 13 июля.
Несомненно, «армянским королем краудфандинга» и абсолютным рекордсменом можно считать компанию Yecup, представляющую первую в мире «умную» термокружку с функцией сэлфи. Первая компания на платформе Indiegogo оказалась неудачной – была поставлена цель собрать $40.000, но компания завершилась на отметке $26.182. Однако, разработчики смогли представить новую версию технологии Yecup 365 с расширенным функционалом. Вторая компания на той же платформе превзошла ожидаемую сумму на 894%, собрав $292.013.