ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանը հունիսի 8-ին Երևանում ներկա են գտնվել հայ-չեխական գործարար համաժողովի բացման արարողությանը:
Սարգսյանը ողջունել է արդեն ավանդական դարձած հայ-չեխական գործարար համաժողովի մասնակիցներին ու կազմակերպիչներին և հույս հայտնել, որ համաժողովը կնպաստի երկու երկրի բարեկամական հարաբերությունների և տնտեսական կապերի հետագա ընդլայնմանը, ինչպես նաև չեխ գործարարների կողմից Հայաստանի` որպես հնարավորությունների երկրի բացահայտմանը:
Առևտրատնտեսական հարաբերությունների խորացման տեսանկյունից ՀՀ նախագահը կարևորել է այս տարվա փետրվարին Չեխիայի արդյունաբերության և առևտրի նախարար Յան Մլադեկի Հայաստան կատարած այցն ու դրա շրջանակներում կազմակերպված գործարար համաժողովը:
Նախագահն արձանագրել, որ այսօր Հայաստանում գործում է չեխական կապիտալով մոտ 20 ընկերություն: Նրա խոսքով, Հայաստանն իրենց համար արդեն հասցրել են որոշ չափով բացահայտել այնպիսի չեխական ընկերություններ, ինչպիսիք են «Չեխ Ավտոն», «Շանտանը», բոհեմական հախճապակի ներմուծող «Պրահա»-ն և այլ ընկերություններ:
Սարգսյանը համաժողովի մասնակիցներին ուղղված իր խոսքում հանգամանորեն ներկայացրել է Հայաստանի ներդրումային բարենպաստ միջավայրը, տնտեսության զարգացման ներկայիս վիճակը, տնտեսական ազատության և գործարարությամբ զբաղվելու ցուցանիշներով ԱՊՀ երկրների շարքում Հայաստանի առաջատար տեղը, որն արձանագրված է նաև միջազգային հեղինակավոր կառույցների վարկանիշային զեկույցներում:
Ներդրումների ներգրավման տեսանկյունից նախագահը կարևորել է հատկապես երկու գործոն՝ կայունությունը և տնտեսական շահը, ընդգծելով, որ Հայաստանում այդ առումով ստեղծված են բոլոր նախադրյալները։ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի անկախացումից ի վեր մակրոտնտեսական կայունությունը մեր երկրի համար մշտապես եղել է գերակա ուղղություն, և շնորհիվ խելամիտ հարկաբյուջետային և դրամավարկային քաղաքականության՝ ներկայումս Հայաստանն ունի կայուն մակրոտնտեսական միջավայր:
Նախագահը ներկայացրել է նաև Հայաստանի ԵՏՄ անդամակցությամբ մեր երկրի տնտեսության զարգացման, նաև օտարերկրյա ներդրումների համար ստեղծված նոր հնարավորություններն ու բարենպաստ պայմանները, ընդգծելով, որ Հայաստանը արտոնյալ մուտքի հնարավորություն ունի այլ տնտեսական տարածքներ՝ ԵՄ, ԱՄՆ, Կանադա, Շվեյցարիա, Ճապոնիա, Նորվեգիա և մի շարք այլ երկրներ: Վերջիններիս կողմից տրամադրվող արտոնյալ առևտրային ռեժիմների շնորհիվ, ըստ նախագահի, Հայաստանը հնարավորություն ունի զրոյական կամ էապես իջեցված մաքսատուրքերով հայկական ծագում ունեցող ապրանքներն արտահանել այս շուկաներ:
Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանին՝ երևանյան գործարար համաժողովին մասնակցության համար և համոզվածություն հայտնել, որ բարեխիղճ ու արդյունավետ աշխատանքի շնորհիվ Հայաստանը և Չեխիան կարող են նշանակալի արդյունքներ արձանագրել` նպաստելով երկկողմ համագործակցության նոր ոլորտների ուղենշմանը:
ՀՀ նախագահի նստավայրում հունիսի 8-ին կայացել են հայ-չեխական բարձր մակարդակի բանակցություններ: Հայաստանի և Չեխիայի նախագահների առանձնազրույցից հետո տեղի է ունեցել ընդլայնված կազմով հանդիպում՝ երկու երկրի պաշտոնական պատվիրակությունների մասնակցությամբ: Դրանից առաջ Չեխիայի նախագահը հայտարարել է Ցեղապանության ճանաչման հարցով Չեխիայի խորհրդարան և Կառավարություն դիմելու իր մտադրության մասին:
Կարդացեք նաև՝ ԼՂՀ հիմնախնդիրը, Ցեղասպանության ճանաչումն ու ՀՀ-ԵՄ գործակցությունը. Սարգսյան-Զեման հանդիպում

В Ереване начал свою работу армяно-чешский бизнес-форум, в котором участвуют более 100 представителей армянских и чешских компаний. На церемонии открытия присутствовали президенты Армении и Чехии.
По словам президента Армении Сержа Саргсяна, форум должен способствовать дальнейшему расширению дружественных отношений и экономических связей между двумя странами, сообщает пресс-служба президента.
«Должен отметить с радостью, что сегодня в Армении действуют 20 компаний с чешским капиталом. Не секрет, что инвестиции текут туда, где существует два важных фактора — стабильность и экономическая выгода. Могу с уверенностью сказать, что в Армении в этом плане созданы все предпосылки», — сказал Саргсян.
Он сообщил, что в 2015 году Армения зафиксировала 3% экономический рост. И это при том, что во многих странах региона был зафиксирован всеобщий спад экономического роста.
«В вопросе экономической свободы, Армения — передовая страна среди СНГ, что подтверждают рейтинговые доклады международных авторитетных компаний», — отметил президент.
Серж Саргсян выразил уверенность в том, что иностранные инвестиции полностью защищены. Несмотря на то, что экономика страны имеет малые объемы, однако у нее есть большой потенциал. Существуют иностранные хозяйственные субъекты, для которых трехмиллионный армянский рынок является маленьким. Тем не менее, по словам Саргсяна, следует учитывать, что Армения — член ЕАЭС со 170 миллионным рынком.
«В наши дни невозможно представить привлечение иностранных инвестиций без политической стабильности в стране и прогнозируемости. Между прочим, говоря «политическая стабильность», в отличие от некоторых стран региона, мы понимаем, в первую очередь, демократическую стабильность, основанную на правах человека и приоритете закона, что позволяет удерживать страну от политических потрясений, не подвергая риску, и инвестиционное будущее. На эту цель были направлены также конституционные реформы в нашей стране», — отметил Саргсян.
Президент придал особую важность соблюдению закона в двусторонних экономических отношениях стран.
Серж Саргсян представил также новые возможности и благоприятные условия, создавшиеся для экономического развития Армении, а также для зарубежных инвесторов после вступления Армении в ЕАЭС. Он подчеркнул, что Армения имеет возможность льготного входа в другие экономические пространства: ЕС, США, Канаду, Швейцарию, Японию, Норвегию и ряд других стран.
По словам Саргсяна, благодаря предоставляемым льготным торговым режимам, Армения имеет возможность экспортировать товары армянского происхождения на эти рынки с нулевыми или существенно сниженными таможенными пошлинами. А из третьих стран Армения может импортировать около 750 наименований товаров.