9 Հունիս 2016 - 06:40 AMT
Գերմանիան և Եվրամիության մի շարք այլ երկրներ արգելափակել են Վրաստանի համար մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի ազատականացման մասին բանաձևը: Այդ հարցի վերաբերյալ քվեարկությունը, որը կայանալու էր հունիսի 10-ին, հանվել է ԵՄ ՆԳ նախարարների հանդիպման օրակարգից, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Վրաստանի հետ մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի ազատականացման հակառակորդները մտավախություն ունեն, որ դրանից կօգտվեն վրացական հանցավոր խմբավորումները և դա կնպաստի հանցավորության աճին Եվրամիության երկրներում: Գերմանիայից, Ֆրանսիայից և Բելգիայից հետո այդ հարցի նպատակահարմարության առումով իր կասկածն է հայտնել նաև Իտալիան:
Հունիսի 6-ին Վրաստանի և ԵՄ միջև առանց մուտքի արտոնագրերի ռեժիմին դեմ է արտահայտվել Գերմանիայի իշխող ՔԴՄ/ՔՍՄ դաշինքը:
«Վրաստանից ապաստանի հայցորդներն առավել, քան մյուս օտարերկրացիները, ներգրավված են կազմակերպված հանցավորության մեջ»,-ասել է Բունդեսթագի պատգամավոր Արմին Շուսթերը ՔԴՄ-ից: Ըստ Շուսթերի, վրացական հանցախմբերը առաջատար ուժ են դարձել Գերմանիայում բնակարանների թալանի գծով: Մուտքի արտոնագրերի չեղարկումը միայն կխթանի հանցավորության այդ տեսակը, վստահ է պահպանողական քաղաքական գործիչը:

9 Июнь 2016 - 05:59 AMT
Германия и ряд других стран-членов Евросоюза заблокировали принятие резолюции о либерализации визового режима для Грузии. Голосование по этому вопросу, запланированное на 10 июня, было снято с повестки дня встречи министров внутренних дел ЕС, передает Deutsche Welle.
Противники либерализации визового режима с Грузией опасаются, что отсутствием визового барьера воспользуются члены грузинских бандитских группировок и это повлечет за собой рост преступности в странах Евросоюза. Вслед за Германией, Францией и Бельгией сомнения в целесообразности этого шага выразила также Италия.
6 июня против безвизового режима между Грузией и ЕС выступили представители немецкого партийного блока ХДС/ХСС. «Соискатели убежища из Грузии вовлечены в организованную преступность больше всех прочих иностранцев», – сказала депутат Бундестага от ХДС Армина Шустера.
С 1 марта 2011 года вступило в силу соглашение «Об упрощении процедур выдачи виз», а также соглашение «О реадмиссии проживающих без разрешения лиц» между Грузией и Евросоюзом. После чего со стороны ЕС были сделаны заявления, что ЕС и Грузия переходят к новому этапу в процессе либерализации визового режима, переговоры о котором начались в июне 2012 года. В конце 2015 года Еврокомиссия заявила, что Украина и Грузия выполнили все условия для либерализации визового режима с ЕС.