9 Հունիս 2016 - 08:43 AMT
Բունդեսթագի նախագահ Նորբերտ Լամերտը խորհրդարանի հունիսի 9-ի առավոտյան նիստը սկսել է Թուրքիայի նախագահ էրդողանի հասցեին խիստ հայտարարությունից, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Ատելությամբ լցված սպառնալիքների պատճառը… որոշ չափով կապված է թուրք քաղաքական գործիչների հայտարարությունների հետ: Ես անհնար էի համարում, որ 21-րդ դարում ժողովրդավարական կարգով ընտրված նախագահը իր քննադատությունը գերմանական Բունդեսթագի ազատ ընտրված պատգամավորների հասցեին կարող է կապել նրանց թուրքական ծագման վերաբերյալ կասկածների հետ` նրանց արյունն անվանելով «փչացած»,-ասել է Լամերտը` բուռն ծափահարությունների արժանանալով դահլիճում, որտեղ ներկա էր նաև կանցլեր Անգելա Մերկելը:
Ավելի վաղ Էրդողանը հայտարարել էր, որ ազգությամբ թուրք գերմանացի պատգամավորները, որոնք քվեարկել են Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի օգտին, պետք է արյան հետազոտություն անցնեն, քանի որ նրանց ծագումը կասկածելի է:
Ըստ Լամերտի, գերմանացի պատգամավորները պատրատ են բանավիճել և քննադատության ենթարկվել, սակայն «յուրաքանչյուր ոք, ով փորձում է սպառնալիքների միջոցով ճնշում գործադրել առանձին պատգամավորների վրա, պետք է իմանա, որ հարձակվում է ամբողջ խորհրդարանի վրա»: Նա հավելել է, որ Բունդեսթաբը «համարժեք կարձագանքի դրան» այն լծակների միջոցով, որոնք ունի ըստ օրենքի:
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը հայտարարել էր, որ Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձևի ընդունումից հետո Թուրքիան պատասխան միջոցներ է նախապատրաստում Գերմանիայի դեմ:
Ինչպես հայտնի է, 631 անդամ ունեցող Գերմանիայի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևին հունիսի 2-ին դեմ է քվեարկել մեկ պատգամավոր, ևս մեկը ձեռնպահ է մնացել։Միակ դեմը կանցլեր Անգելա Մերկելի գլխավորած «Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն» կուսակցությունից Բեթինա Կուդլան էր։ Ձեռնպահ քվեարկած պատգամավորը ևս Մերկելի կուսակցության ներկայացուցիչ էր։
Գերմանիայի խորհրդարանում թուրքական արմատներ ունեցող պատգամավորներից երկուսը՝ Գյուլիսթան Յուքսելն ու Մահմութ Օզդեմիրը, քվեարկությանը չեն մասնակցել: Թուրքական արմատներով պատգամավորներից առնվազն 7-ը կողմ են քվեարկել բանաձևին։ Բանաձևին դրական է արձագանքել նաև Գերմանիայի կառավարության կազմում միակ թուրք նախարար, բանաձևի նախաձեռնող Այդան Օզողուզը:

Председатель бундестага Норберт Ламмерт открыл утреннюю сессию 9 июня с жесткого заявления в адрес президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
Ранее Эрдоган заявил о том, что немецкие депутаты турецкого происхождения – в частности, сопредседатель партии «Зеленых» Джем Оздемир,- которые голосовали за резолюции о признании Геноцида армян, должны сдать анализ крови, так как их происхождение вызывает сомнения. Он назвал кровь Оздемира «испорченной» ипредложил «проверить на соответствие турецкой национальности».
6 июня Оздемир заявил, что подвергается угрозам, в том числе угрозам убийством со стороны турецких националистов. В этой связи он находится под защитой полиции. Угрозы поступали также и в адрес других депутатов бундестага.
«Частично исполненные ненавистью угрозы были вызваны, к сожалению, в том числе заявлениями высокопоставленных турецких политиков. То, что демократически избранный президент в 21 веке связывает свою критику в адрес демократически избранных депутатов немецкого бундестага с сомнениями в их турецком происхождении, называет их кровь «испорченной», я считал невозможным», — сказал Ламмерт, вызвав овацию в зале, в котором присутствовала также канцлер ФРГ Ангела Меркель, передает РИА Новости.
По словам Ламмерта, немецкие парламентарии готовы полемизировать и подвергаться критике, но «каждый, кто пытается при помощи угроз оказать давление на отдельных депутатов, должен знать, что он нападает на весь парламент». Он добавил, что бундестаг «будет соответственным образом реагировать на это» при помощи инструментов, которыми располагает по закону.
«Я подчеркиваю нашу само собой разумеющуюся солидарность со всеми коллегами, которые в связи со своей политической деятельностью подвергаются угрозам или давлению», — сказал глава бундестага.
Читайте также:Лидер турецкой партии: «Депортация» армян – правильное решение, в схожей ситуации стоит повторить