Առաջիկա երեք տարիներին Հայաստանում ՀՆԱ-ի աճը չի գերազանցի 3 տոկոսը, հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը Համաշխարհային բանկի տվյալների վրա հղումով:
Համաշխարհային տնտեսության հեռանկարներն ամփոփող այս ծավալուն զեկույցի համաձայն՝ 2016-ին ՀՆԱ-ի իրական աճը Հայաստանում կկազմի 1.9 տոկոս: «2017-ին և 2018-ին տնտեսական աճի տեմպերը Հայաստանում փոքր-ինչ կարագանան», – նշել են ՀԲ-ի փորձագետները` կանխատեսելով, որ հաջորդ տարի ՀՆԱ-ի իրական արտահայտությամբ աճը երկրում 2.8, իսկ 2018-ին` 2.9 տոկոս կկազմի:
Համաշխարհային բանկի տվյալների համաձայն՝ 2016 թվականը Ադրբեջանի համար վատթարագույնը կլինի վերջին 20 տարիների ընթացքում` երկիրը տարին կփակի 1.9 տոկոս տնտեսական անկմամբ: Վերջին անգամ Ադրբեջանում ՀՆԱ-ի անկում արձանագրվել էր հեռավոր 1995 թվականին: 2017 թվականին արդեն, մասնագետները Ադրբեջանում կրկին ՀՆԱ-ի աճ են կանխատեսում` նշելով, սակայն, որ այն աննշան է լինելու և չի գերազանցելու 1 տոկոսը: 2018-ին Ադրբեջանում տնտեսական վիճակը փոքր-ինչ կբարելավվի և ՀՆԱ-ի աճն իրական արտահայտությամբ կկազմի արդեն 1.3 տոկոս:
Դատելով Համաշխարհային բանկի հրապարակած տվյալներից` հարավկովկասյան պետությունների շարքում առավել բարվոք տնտեսական վիճակում է Վրաստանը: ՀԲ-ի կանխատեսումների համաձայն՝ 2016 թվականը Վրաստանը կամփոփի 3 տոկոս աճով: 2017-ին ՀՆԱ-ի աճը Վրաստանում կկազմի 4,5, իսկ 2018-ին՝ 5 տոկոս:
ՀԲ-ի մասնագետները նաև փորձել են պարզել այն հիմնական գործոնները, որոնք ազդում են այս կամ այն պետության տնտեսական կացության վրա:
Հայաստանի պարագայում բացասաբար ազդող գործոններից են նախևառաջ ՌԴ տնտեսությունում նկատվող անկումը, որն, ի դեպ, այս տարի ավելի քան 1 տոկոս է կազմելու, ինչպես նաև մասնավոր դրամական փոխանցումների ծավալի նվազումը:
Վրաստանի դեպքում տնտեսական աճը դանդաղեցնող գործոններից են էներգակիրներով հարուստ գործընկեր պետություններում` նախևառաջ Ադրբեջանում արձանագրվող անբարենպաստ զարգացումները:
Բանկի կանխատեսմամբ՝ նավթի գինը երկարաժամկետ կտրվածքով շարունակելու է ցածր մակարդակի վրա գտնվել, ինչը նշանակում է, որ Ադրբեջանը, ինչպես նաև էներգակիրներով հարուստ մյուս հետխորհրդային պետությունները` Ռուսաստանն ու Ղազախստանը, «կրկին բախվելու են ֆինանսական խնդիրների, կուտակած պահուստները շարունակելու են նվազել, իսկ արտարժույթի փոխարժեքը լուրջ շուկայական ճնշման է ենթարկվելու»:
Ավելի վաղ Համաշխարհային բանկի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Լորա Բեյլին հայտարարել էր, որ Ռուսաստանի դեմ գործող պատժամիջոցների հնարավոր չեղարկումը կարող է դրական անդրադառնալ ՀՀ տնտեսության վրա:ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների համաձայն՝ ՀՀ տնտեսական աճը 2016-ի առաջին եռամսյակում կազմել է 4.4%: ՀՆԱ-ի ծավալը կազմել է 898.2 մլրդ դրամ ՝ 2015-ի առաջին եռամսյակի 881.2 մլրդ դրամի դիմաց: 2016-ի հունվար-ապրիլին արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը կազմել է մոտ 421 մլրդ դրամ՝ 2015-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 10%-ով:

В ближайшие 3 года рост ВВП Армении будет меньше 3%. Об этом свидетельствуют данные, опубликованные вчера Всемирным банком, передает радиостанция «Свобода».
Согласно этому обширному докладу, обобщающему мировые экономические перспективы в 2016 году, реальный рост ВВП в 2016 году в Армении составит 1,9%.
«В 2017-ом и 2018 годах темпы экономического роста в Армении немного ускорятся», – отмечают эксперты ВБ, прогнозируя, что в следующем году рост ВВП в реальном выражении в стране составит 2,8%, а в 2018 году – 2,9%.
По данным Всемирного банка, 2016 год станет худшим для Азербайджана за последние 20 лет.Эта страна завершит год со спадом в 1,9%. В последний раз спад ВВП в Азербайджане был зафиксирован в далеком 1995 году. Уже в 2017 году эксперты вновь прогнозируют в Азербайджане рост ВВП, отмечая, однако, что он будет незначительным и не превысит 1%. В 2018 году экономическая ситуация в Азербайджане немного улучшится и рост ВВП в реальном выражении составит 1,3%.
Судя по опубликованным вчера данным Всемирного банка, среди стран Южного Кавказа в наиболее благополучной экономической ситуации находится Грузия. По прогнозам ВБ, 2016 год Грузия завершит с ростом в 3%. В 2017 году рост ВВП в стране составит 4,5%, а в 2018 году – 5%.
Специалисты ВБ также попытались определить основные факторы, влияющие на экономическую ситуацию в той или иной стране.
В случае Армении одним из негативно влияющих факторов, в первую очередь, является спад, наблюдаемый в российской экономике, который, кстати, в этом году составит более 1%, а также сокращение объема частных трансфертов из России.
В случае Грузии одним из факторов, замедляющих экономический рост, являются неблагоприятные процессы, наблюдающиеся в богатых энергоресурсами государствах-партнерах, в первую очередь в Азербайджане.
По прогнозу банка, цена на нефть в долгосрочной перспективе будет оставаться на низком уровне, что означает, что Азербайджан, а также другие богатые энергоносителями постсоветские государства – Россия и Казахстан, «вновь столкнутся с финансовыми проблемами, накопленные резервы продолжат сокращаться, а курс валют будет подвергаться серьезному рыночному давлению».
Ранееглава ереванского офиса Всемирного банка Лора Бейли сказала, чтовозможное снятие санкций с России может оказать положительное воздействие на экономику Армении.
Согласно госбюджету Армении, рост ВВП в Армении на 2016 год запланирован в размере 2,2%. ЦБ Армении в своем последнем прогнозе оценивает рост на уровне 1,5-2,6%. По последним прогнозам ВБ и МВФ, экономический рост в Армении в 2016 году составит 1,9%. ЕАБР ожидает рост в пределах 2–2,5%, Fitch – до 2%, Moody’s ожидает замедление роста ВВП Армении в 2016 году до 2,2%.