9 Հունիս 2016 - 16:09 AMT
Մաքսատուրքերի մասով ԵՏՄ անդամ բոլոր երկրներն ունեին իրականությունից այլ կանխատեսումներ, ու բոլոր այդ կանխատեսումները չարդարացան:
Այդ մասին է հայտարարել ֆինանսների փոխնախարար Պավել Սաֆարյանը՝ խոսելով այն մասին, թե թե ինչու ԵՏՄ-ի շրջանակներում Հայաստանին բաժին հասնող մաքսային տուրքերի չափաքանակը չի հասնում սահմանված չափին, որը նախատեսել էր ՀՀ կառավարությունը և ինչն էր պատճառը, որ կառավարությունը չկարողացավ ճիշտ կանխատեսումներ անել:
Նրա խոսքերով, կանխատեսումը որոշակի մեթոդիկա է, որում կա նաև անորոշության գործոն:
«Այդ անորոշությունը երբեմն հնարավոր չէ կանխատեսել: Որևէ մեկը չի կարող ապացուցել, որ այդ գործոնը պետք է այդպիսին լինի: Իսկ այդ կանխատեսումը կատարված էր 2014 թվականին՝արդեն գոյություն ունեցող մեթոդիկայով: Այսինքն՝ այն իրողություններով, որոնք կային, որոնք, սակայն, հետագայում որոշակի փոփոխությունների ենթարկվեցին, որը բոլորովին կանխատեսողների սրտով չէր»,- ասել է նա, գրում է aysor.am-ը:
ԵՏՄ-ի տարածք ներմուծվող ապրանքների մաքսատուրքերի բաշխման գործընթացում Հայաստանի մասնաբաժինը 1.13% է կազմում:

9 Июнь 2016 - 15:32 AMT
В Евразийский экономический союз (ЕАЭС) входит не только Армения, и не только ожидания Армении не оправдались. Об этом заявил замминистра финансов РА Павел Сафарян, отвечая на вопрос, почему доля Армении от общих таможенных пошлин в рамках ЕАЭС не достигает установленного размера, предусмотренного правительством РА, и почему правительство не смогло сделать правильный прогноз, пишет Aysor.am.
«По части таможенных пошлин все страны–члены ЕАЭС имели те же прогнозы, что и Армения. Такие прогнозы делала не только Армения. Просто эти прогнозы не оправдались по различным причинам», – сказал Павел Сафарян.
Замминистра финансов уточнил, что прогнозы – это определенная методика, в которой есть фактор неопределенности.
«Эту неопределенность иногда невозможно прогнозировать. Никто не может доказать, что этот фактор должен быть именно таким. А этот прогноз был сделан в 2014 году, по уже существующей методике. То есть, на основании тех реалий, которые были, однако которые в дальнейшем претерпели определенные изменения, что совсем не устраивало тех, кто занимался прогнозом», – резюмировал Сафарян.
Доля Армении от таможенных пошлин на импорт из третьих стран на территорию Евразийского экономического союза составляет 1,13%. Правительство Армении ожидало, что в конце 2015 года Армения должна была получить $250 млн.