2012-ից ի վեր պարենամթերքի առաջին խմբաքանակն է հասցվել կառավարական ուժերի կողմից պաշարված Դերաա սիրիական քաղաքը` այն Դամասկոսի արվարձաններից է: Հունիսի 10-ին քաղաք են ժամանել սննդամթերքով և դեղորայքով բեռնատարները:
Ըստ բնակիչներից մեկի, քաղաքացիների մեծ մասը արդեն չէր սպասում, որ բեռնատարները տեղ կհասնեն, քանի որ այլևս չէր հավատում խոստումներին: Բացի այդ, մարդիկ վախենում են դուրս գալ տներից ու խմբեր կազմել, հայտնում է BBC-ին:
Ըստ Սիրիայում Կարմիր մահիկի ներկայացուցչի, պարենամթերքը պետք է բավականացնի Դերաայի բնակիչներին մոտ մեկ ամիս:
Ավելի վաղ Սիրիայի գծով ՄԱԿ հատուկ դեսպանորդ Ստեֆան դը Միստուրան հայտնել էր, որ Սիրիայի կառավարությունը թույլ է տվել օգնություն առաքել երկրի 19 պաշարված շրջան, որտեղ բնակվում է մոտ 600 հազար մարդ:
Մայիսին հումանիտար շարասյունը չէր կարողացել Դերաա հասնել, չնայած, որ դա համաձայնեցված էր հակամարտության կողմերի միջև:2011 թ. մարտին սկսված հակամարտության ընթացքում Սիրիայում զոհվել է շուրջ 125 հազար մարդ, մոտ 4,2 միլիոնը փախստական են դարձել սիրիական տարածքում, երկու միլիոն մարդ փախել է հարևան երկրներ:

Первая с 2012 года партия продовольствия доставлена в осажденный правительственными силами сирийский город Дарайя в пригороде Дамаска. 10 июня в город прибыли грузовики с едой и медикаментами.
По словам одного из жителей города, большинство горожан не ждали прибытия автоколонны с продуктами, так как перестали верить обещаниям. Кроме того, люди опасаются выходить из своих домов и собираться в группы, передает BBC.
По словам представителя Красного Полумесяца в Сирии, доставленного продовольствия должно хватить жителям Дарайи на месяц.
Ранее специальный посланник ООН по Сирии Стаффан де Мистура сообщил, что сирийское правительство дало разрешение на доставку помощи в 19 осажденных районов страны, в которых проживает около 600 тысяч человек.
1 июня в Дарайю прибыл гуманитарный конвой, который доставил в город вакцины, лекарства и детское питание.
В мае гуманитарный конвой не смог доехать в город Дарайя, несмотря на то, что его движение по определенному маршруту было согласовано со сторонами конфликта.