Աբխազիայի նախագահ Ռաուլ Հաջիմբան հայտարարել է, որ Ռուսաստանի կազմի մեջ մտնելու մասին հանրաքվեի հարցը ակտուալ չէ:
«Աբխազիայում ոչ ոք երբեք չի բարձրացրել և չի բարձրացնում Ռուսաստանի կազմի մեջ մտնելու հարցը»,-մեջբերում է «Կոմերսանտը» Աբխազիայի նախագահին, որը մեկնաբանել է Հարավային Օսեթիայում նմանատիպ հանրաքվեի անցկացման գաղափարը:
«Աբխազիան անկախ պետություն է, որը զարգացնում է ռազմավարական հարաբերությունները մեր գլխավոր դաշնակից Ռուսաստանի հետ»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ Աբխազիայի վարչապետ Արթուր Միկվաբիան`մեկնաբանելով Հարավային Օսեթիայում կայանալիք հանրաքվեն Ռուսաստանին միանալու վերաբերյալ, ասել էր, որ Սուխումն այդ օրինակին չի հետևի: «Աբխազիայի պարագայում իրավիճակն այլ է»,-ասել է նա:
«Ցխինվալի դրդապատճառները հասկանալի են: Օսերը բաժանված ժողովուրդ են, մի մասն ապրում է Ռուսաստանում, մյուսը` Հարավային Օսեթիայում: Ուստի միավորվելու ցանկություն կա: Մեր պարագայում իրավիճակն այլ է: Մենք ցանկանում ենք անկախ պետություն լինել, հազարավոր աբխազներ իրենց կյանքն են տվել հանուն դրա»,-ասել է Աբխազիայի վարչապետը:
Հարավային Օսեթիան և Աբխազիան Վրաստանից անկախություն են հռչակել 2008-ի օգոստոսին` Ցխինվալի դեմ Թբիլիսիի զինված հակամարտությունից հետո: Ռուսաստանը ճանաչել է հանրապետությունների ինքնիշխանությունը 2008-ի օգոստոսի 26-ին: Մոսկվայում բազմիցս են նշել, որ այդ որոշումը լիովին արտացոլում է ընթացիկ իրողություններն ու վերանայման ենթակա չէ: Ռուսաստանից բացի Աբխազիայի ու Հարավային Օսեթիայի անկախությունը ճանաչել է ՄԱԿ անդամ ևս 3 երկիր` Վենեսուելան, Նիկարագուան և Նաուրուն: Վերոնշյալ հանրապետությունները դիվանագիտական հարաբերություններ ունեն նաև ԼՂՀ, ինչպես նաև Մերձդնեստրի ու Դոնեցկի ժողովրդական հանրապետության հետ:

Президент Абхазии Рауль Хаджимба заявил, что вопрос о референдуме повхождению республики в состав России неактуален.
«В Абхазии никто никогда не ставил и не ставит вопрос о вхождении в состав России»,— цитирует «Коммерсантъ» абхазского президента, который прокомментировал идею проведения подобного референдума в Южной Осетии.
«Абхазия — независимое государство, которое развивает стратегические отношения с нашим главным союзником Россией»,— подчеркнул он.
Ранее абхазский премьер Артур Миквабия, комментируя референдум в Южной Осетии о присоединении к России, заявил, что Сухум такому примеру не последует.
«Мотивы Цхинвала понятны. Осетины — разделенный народ, часть сейчас живет в России, часть — в Южной Осетии. Поэтому есть желание воссоединиться. У нас же другая ситуация. Мы хотим быть независимым государством и при этом надежным и верным союзником великой России. Мы заслужили свою независимость, отдали за нее тысячи жизней лучших сыновей и дочерей»,— сказал абхазский премьер.
26 мая политсовет Южной Осетии — рекомендовал президенту республики Леониду Тибилову перенести референдум о присоединении к России на 2017 год. В Цхинвале это решение объясняют нежеланием проводить голосование по столь важному вопросу накануне президентских выборов в республике.