Գերմանիայի ԱԳՆ-ն խորհուրդ է տվել Բունդեսթագի թուրքական ծագումով պատգամավորներին ձեռնպահ մնալ Թուրքիա այցելելուց:
Հունիսի 2-ին Գերմանական խորհրդարանը ձայների ճնշող մեծամասնությամբ կողմ է քվեարկել հայերի ու այլ քրիստոնյաների ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևին: Դեմ էր ընդամենը 1 պատգամավոր, ևս մեկը ձեռնպահ է մնացել:Բանաձևում ասվում է՝ «101 տարի առաջ հայերի և այլ քրիստոնյա փոքրամասնությունների դեմ իրականացված ցեղասպանությունը պետք է հիշատակել»: Նշվում է, որ խորհրդարանը դատապարտում է Օսմանյան կառավարության կողմից հայերին գրեթե ամբողջությամբ ոչնչացնելու գործողությունները։ 5 էջանոց բանաձևում նշվում է, որ «Հայերի ճակատագիրը 20-րդ դարում տեղի ունեցած կոտորածի, էթնիկ զտման, տեղահանության ու ցեղասպանության օրինակ է»։
Բանաձևի ընդունումից հետո Գերմանիան հետ կանչեց դեսպանին:
Գերմանիայի հանրությունը քննադատեց Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի հայտարարություններն այն մասին թե հարկավոր է ստուգել Բունդեսթագի ազգությամբ թուրք պատգամավորների արյունը, քանի որ նրանց հայտարարությունները կասկածներ են առաջացնում: Այդ հայտարարությունը գնահատվեց որպես սպառնալիք խորհրդարանականների հասցեին:
Տեղի դիտորդները նշում են, որ կանցլեր Անգելա Մերկելը կախում ունի Թուրքիայի իշխանություններից, քանի որ հենց Անկարայի շնորհիվ արգելափակվեց այն երթուղին, որով փախստականները Գերմանիա են հասնում: Փորձագետները կարծում են, որ եթե Թուրքիան ինչ-ինչ պատճառներով հրաժարվի իր պարտավորություններից, փախստականների նոր հոսք կսկսվի դեպի Եվրոպա, այդ թվում ԳԴՀ, ինչը կրկին նախադրյալներ կստեղծի Մերկելի հանդեպ ճնշման համար, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը Der Spiegel-ի վրա հղումով:

Министерство иностранных дел Германии выступило с рекомендацией в адрес депутатов Бундестага турецкого происхождения воздержаться от поездок в Турцию.
После принятия резолюции посол Турции в Германии был отозван в Анкару для дальнейших консультаций. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в ответ на решение Бундестага заявил о том, что немецкие депутаты турецкого происхождения – в частности, сопредседатель партии «Зеленых» Джем Оздемир,- которые голосовали за резолюцию о признании Геноцида армян, должны сдать анализ крови, так как их происхождение вызывает сомнения.
Критику со стороны германской общественности вызвали заявления главы Турции Реджепа Тайипа Эрдогана – он впоследствии заострил внимание именно на одиннадцати депутатах Бундестага, которые имеют турецкое происхождение. Из-за того, что они не проголосовали против резолюции, он предложил «взять у них анализ крови», чтобы выяснить национальность. Эта фраза была однозначно расценена, как нападки в адрес парламентариев.
Местные наблюдатели указывают, что канцлер Ангела Меркель зависит от турецких властей, поскольку именно благодаря Анкаре оказался блокированным важнейший маршрут, по которому беженцы попадали в Европу. Эксперты считают, что, если Турция по какой бы то ни было причине откажется от своих обязательств, то поток мигрантов вновь хлынет в страны ЕС, в том числе в ФРГ, что вновь создаст предпосылки для политического давления на Меркель, передает ТАСС со ссылкой на Der Spiegel.