11 Հունիս 2016 - 10:37 AMT
Հունիսի 10-ին Սիրիայի մայրաքաղաք Դամասկոսի շիաներով բնակեցված Սեիդ Զեյնաբ թաղամասում կրկնակի ահաբեկչություն է տեղի ունեցել: Առավոտյան այդ թաղամասում 2 պայթյուն է որոտացել: Առաջին պայթյունը տեղի է ունեցել թաղամասի մատույցների մոտ` մահապարտ ահաբեկչի միջոցով, իսկ երկրորդ պայթյունը տեղի ունեցավ ականապատ ավտոմեքենայի միջոցով փողոցներից մեկում:
Երկու պայթյունի հետևանքով 9 մարդ է զոհվել, վիրավորվել է առնվազն 16-ը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին: Ահաբեկչության պատասխանատվությունն ահաբեկչական խմբավորումներից ոչ մեկը դեռ չի ստանձնել:
Ապրիլի 25-ին ևս պայթյուն է եղել Դամասկոսի նույն թաղամասում` սիրիական բանակի անցակետերից մեկի մոտ ականապատ ավտոմեքենա պայթեց: Զոհվեց մոտ 8 մարդ, շատերը ծանր վիրավորումներ ստացան:
Փետրվարի 21-ին նույն թաղամասում, առավելապես շիաներով բնակեցված, տեղի ունեցավ ահաբեկչական գործողություն, որի հետևանքով գրեթե 70 մարդ զոհվեց: Պատասխանատվությունը ստանձնեց «Իսլամական պետությունը»:

11 Июнь 2016 - 10:12 AMT
Двойной теракт произошел 10 июня в шиитском районе Сеида Зейнаб у южных окраин столицы Сирии Дамаска.
Утром в этом районе прогремели два взрыва.Первый взрыв устроил террорист-смертник у въезда в квартал, а во втором на воздух взлетел начиненный взрывчаткой автомобиль на одной из улиц.
В результате двух взрывов погибли 9 человек, ранения получили не менее 16, передает РИА Новости.
Ответственность за теракт пока не взяла на себя ни одна из террористических группировок.
25 апреля в районе Сейида Зейнаб на блокпосту сирийской армии взорвался заминированный автомобиль. По разным данным, тогда погибли от 6 до 8 человек, многие получили серьезные ранения.
21 февраля в этом же районе, преимущественно населенном шиитами, произошел теракт, унесший жизни почти 70 человек. Ответственность за теракты взяла на себя группировка «Исламское государство» (ИГ).