11 Հունիս 2016 - 11:48 AMT
Լիտվայի, Լատվիայի, Էստոնիայի, Ռումինիայի և Բուլղարիայի ԱԳՆ ղեկավարները հուսով են, որ Վրաստանին առանց մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի տրամադրման մասին որոշումը կկայացվի հունիսի 20-ին կայանալիք ԵԽ արտաքին գործերի խորհրդի նիստում:
«Վրաստանին առանց մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի տրամադրման հարցը անարդարացիորեն ձգձգվում է»,-ասել է Լիտվայի ԱԳ նախարար Լինկյավիչուսը:
Եվրահանձնաժողովը 2015-ի դեկտեմբերին հայտարարել էր, որ Վրաստանը կատարել է բոլոր պայմանները ԵՄ հետ վիզային ռեժիմի չեղարկման համար: 2016-ի մարտին ԵՀ-ն հանդես է եկել վիզաների չեղարկման օրենսդրական նախաձեռնությամբ:
«Նմանատիպ պայմաններում Մոլդովան 2 տարի առաջ առանց մուտքի արտոնագրերի ռեժիմ ստացավ, Վրաստանը նույնպես բարեփոխումներ է անցկացրել»,-ասել է Լինկյավիչուսը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Վրաստանի իշխանությունների ներկայացուցիչները հայտարարել էին, որ սպասում են վիզաների ռեժիմի ազատականացման ամռան սկզբին:

11 Июнь 2016 - 11:33 AMT
Главы МИД Литвы, Латвии, Эстонии, Румынии и Болгарии надеются на решение вопроса предоставления Грузии безвизового режима на заседании совета ЕС по иностранным делам 20 июня.
«Вопрос о предоставлении безвизового режима Грузии незаслуженно застопорился», — сказала министр иностранных дел Литвы Линаса Линкявичюса.
Еврокомиссия в декабре 2015 года заявила, что Грузия выполнила все условия для либерализации визового режима с ЕС. В марте 2016 года ЕК выступила с законодательной инициативой об отмене виз для граждан республики.
«На схожих условиях два года назад Молдова получила безвизовый режим, Грузия не хуже осуществила реформы», — отметила Линкявичюс, сообщает РИА Новости.
Представители грузинских властей весной заявляли, что ждут решения по либерализации виз с ЕС к началу лета.
В начале июня делегации стран ЕС обсуждали вопрос либерализации визового режима с Грузией, но отложили окончательное решение. Грузинские власти подтвердили, что против такого соглашения с Грузией предположительно выступили Франция и Германия.