Ադրբեջանի միջազգային բանկը և Իրանը $500 մլն վարկային պայմանագիր են կնքել: Գումարը հատկացնում է ադրբեջանական կողմը՝ Ղազվին-Ռեշթ-Ասթարա երկաթուղու կառուցման համար:
Ինչպես հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը, այդ մասին է հայտարարել Իրանի ճանապարհների ու քաղաքաշինության նախարարի տեղղակալ Ալի Նուրզադը: Նա նշել է, որ վարկը վերցվում է Ռեշթ-Ասթարա հատվածը կառուցելու համար: Ղազվին-Ռեշթ հատվածն, իր խոսքերով, պատրաստ է 93%-ով:
Կողմերը փորձում են իրականացնել նախագիծն 2005 թվականից: Երկաթուղին կմիացնի իրանական ցանցն ադրբեջանականին ու, դրա միջոցով, ռուսականին:
Նրա մեծ մասն անցնելու է Իրանի տարածքով՝ Կազվին քաղաքից դեպի հյուսիս ընկած Ռեշտ և Ասթարա քաղաքները կկապվեն Իրանի երկաթուղային ցանցին, իսկ ադրբեջանական Ասթարան կմիանա իրանական Ասթարային երկաթուղային կամուրջի միջոցով:
Երկաթուղու կառուցումն անընհատ ձգձգվում է դրա տնտեսական հիմնավորման հետ կապված խնդիրների պատճառով. նախնական փուլում պլանավորվում է տարեկան փոխադրել ընդամենը 5 մլն տոննա, ապագայում դրանք հասցնելով մինչև տարեկան 10 մլն տոննայի: Բացի այդ, Իրանն ու ՌԴ-ն իրականացնում են բեռնափոխադրումներ Կասպից ծովի տարածքով՝ Աստրախան-Էնզելի լաստանավի միջոցով:

Иран и Международный банк Азербайджана договорились по вопросу выделения кредита в размере $500 млн на строительство участка железной дороги Казвин-Решт-Астара. Об этом заявил заместитель министра дорог и городского строительства Ирана Али Нурзад.
Замминистра отметил, что другой участок железной дороги в рамках этого же проекта — Казвин-Решт готов на 93%, будет сдан в эксплуатацию к марту 2017 года.
Железная дорога Казвин-Решт-Астара (Иран)-Астара (Азербайджан) является частью транспортного коридора «Север-Юг», который призван соединить Северную Европу с Юго-Восточной Азией. Он будет служить связующим звеном для соединения железных дорог Ирана, Азербайджана и России. На первом этапе по «Север-Юг» планируется ежегодно транспортировать 5 млн тонн грузов, а в дальнейшем — более 10 млн тонн грузов.
Железнодорожные проекты, по словам Нурзада, планируется завершить в течение трех-четырех лет, но это зависит от привлечения иностранных инвестиций, передает РИА Новости.
Стоимость строительства участка железной дороги Решт-Астара составляет около 1,1 миллиарда долларов, половину из которых Иран привлекает за счет кредита Международного банка Азербайджана. Нурзад не уточнил, где Иран планирует взять оставшуюся часть средств. Участок Решт-Астара будет связан с Азербайджаном посредством железной дороги Астара (Иран)-Астара (Азербайджан), строительство которой сейчас ведется.