13 Հունիս 2016 - 09:19 AMT
Հունաստանի ԱԳ նախարար Նիկոս Կոտզիասը հայտարարել է, որ Թուրքիան ժամանակակից քաղաքակրթության մակարդակին դեռ չի հասել և 21-րդ դար չի մտել: Ըստ նրա, դա է վկայում Ստամբուլի Սբ Սոֆիայի տաճարում Ղուրան ընթերցելու որոշումը:
Որպես պատասխան Գերմանիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը որոշել է մզկիթի վերածել մինչ այդ պատմական հուշարձանի կարգավիճակ ունեցող Ստամբուլի Այա Սոֆիա տաճարը: «85 տարի անց Ռամադանի 30 օրերին Այա Սոֆիան կրկին մզկիթի է վերածվում. hունիսի 6-ից հուլիսի 7-ը պետական հեռուստաալիքն ուղիղ եթերով հեռարձակելու է առավոտյան աղոթքը»,-հայտարարել է Էրդողանը:
«Որպես ԱԳՆ մեր վերջին հայտարարությունն այն էր, որ Թուրքիան չի մտել 21-րդ դար իր այդ գործողություններով նա մեր ժամանակի քաղաքակրթության մակարդակին չի հասել»,-ասել է Հունաստանի ԱԳ նախարարը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Կոտզիասը ուշադրությունը հրավիրել է ԱՄՆ Պետդեպի հայտարարության վրա` Թուրքիայի գործողությունների առնչությամբ: Ըստ նրա, Անկարան նյարդային պահվածք է ցուցաբերում արտաքին քաղաքականության մեջ:
«Թուրքիան, ես շատ քաղաքավարի և դիվանագիտորեն եմ արտահայտվում, նյարդային պահվածք է ցուցաբերում: Դա երկու պատճառ ունի: Առաջինն այն է, որ նրա ծրագրերն արտաքին քաղաքականության ոլորտում չիրականացան: Նա վատ հարաբերություններ ունի Եգիպտոսի հետ, ընթացող բանակցություններով վատ հարաբերություններ Իսրայելի հետ, պատերազմական վիճակում է Սիրիայի հետ և մասնակցում է Իրաքի դեմ պատերազմին, նա պատմական տարաձայնություններ ունի, որոնք արտահայտվեցին Հայաստանի մասով, երբ գերմանական Բունդեսթագը բանաձև ընդունեց` ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը: Նա առճակատման մեջ է Ռուսաստանի հետ: Լուծված չէ Կիպրոսի խնդիրը, որտեղ նա պատասխանատու է հյուսիսային Կիպրոսի օկուպացիայի համար և նա ռևանշիզմի միտումներ է դրսևորում Հունաստանի հանդեպ»,-ասել է նախարարը:
Ըստ նրա, Հունաստանի քաղաքականությունն այս պահին այնպիսին է, որ նա նախանշել է կարմիր գծերը, որոնցից մտադիր չէ նահանջել:
ԱՄՆ Պետդեպի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարկ Թոներն իր հերթին հայտարարել էր, որ Թուրքիան պետք է հարգի Ստամբուլի Սբ Սոֆիայի տաճարի ավանդույթները: «Մենք ընդունում ենք, որ Այա Սոֆիան բացառիկ նշանակության վայր է: Մենք կոչ ենք անում թուրքական կառավարությանը պահպանել Այա Սոֆիան այնպես, որ հարգվեն նրա ավանդույթները և նրա բարդ պատմությունը»,- ասել է Թոները` օգտագործելով սրբավայրի հունական անվանումը:

13 Июнь 2016 - 08:29 AMT
Министр иностранных дел Греции Никос Котзиас заявил, что Турция ещё не находится в 21-м веке и на современном уровне цивилизации, об этом, по его мнению, свидетельствует решение читать Коран в соборе Святой Софии в Стамбуле.
По решению президента Турции Тайипа Эрдогана в ответ на признание Германией Геноцида армян, в соборе Святой Софии, который является памятником Всемирного наследия ЮНЕСКО, с начала июня в течение месяца Рамадан читают Коран, а чтение передают по государственному телевидению. Это вызвало резкую реакцию в Греции. МИД Греции выступил с заявлением, а источники во внешнеполитическом ведомстве сообщили, что Турция откатилась назад на сто лет. Собор Святой Софии с 1934 года является музеем.
«Последнее наше заявление как министерства иностранных дел было то, что Турция не вошла в 21-й век с тем, что она делает, что с такими действиями она не находится на уровне цивилизации нашего времени»,- заявил глава МИД Греции, цитирует РИА Новости.
Котзиас обратил внимание и на заявление госдепартамента США в связи с действиями Турции. По его мнению, Анкара проявляет нервозность во внешней политике.
«Турция показывает — я говорю очень вежливо и очень дипломатическим языком — нервозность. Нервозность из-за двух причин. Первая в том, что её планы во внешней политике не удались. Она имеет плохие отношения на данный момент с Египтом, с которым они даже не говорят, есть переговоры с плохими отношениями с Израилем, она находится в состоянии войны с Сирией и участвует в войне в Ираке, у неё исторические разногласия, которые появились и в голосовании немецкого парламента по Армении (по признанию резолюции о Геноциде армян). Она находится в конфронтации с Россией. Не решена Кипрская проблема, где она несет ответственность за незаконную оккупацию северного Кипра и у неё тенденция реваншизма по отношению к Греции»,- заявил министр.
По его слова, политика Греции в данный момент такова, что она определила красные линии, за которые не намерена отступать ни на шаг.
Ранее в ответ на признание Германией Геноцида армян Реджеп Тайип Эрдоган решил превратить в мечеть исторический памятник — Собор Святой Софии в Стамбуле. «85 лет спустя и на 30 дней Рамазана Святая София в Стамбуле вновь превращается в мечеть: с 6 июня и до 7 июля государственный телеканал будет передавать в прямом эфире утреннюю молитву в Соборе»,- заявил Эрдоган.