14 Հունիս 2016 - 05:25 AMT
Դեմոկրատներն ԱՄՆ Սենատում պահանջում են քվեարկության դնել մի օրինագիծ, որով ենթադրյալ ահաբեկիչների ցուցակում ընդգրկված անձանց կարգելվի զենք և պայթուցիկ նյութեր ձեռք բերել: Այդ մասին հայտնել է ԱՄՆ Սենատում Դեմոկրատական կուսակցության խմբակցության ղեկավար Հարրի Ռիդը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Մենք մտադիր ենք որքան հնարավոր է արագացնել քվեարկությունը: Արդարացում չկա այն հանգամանքին, որ ենթադրյալ ահաբեկիչները կարող են զենք գնել»,-ասել է Ռիդը, որի խոսքերը մեջբերել է Washington Examiner-ը:Ելույթ ունենալով Սենատում` Ռիդը քննադատել է հանրապետականներին, որոնք չսատարեցին զենքի վերահսկողության մասին օրինագծին, որը դեմոկրատները փորձում են առաջ տանել արդեն մի քանի տարի շարունակ:
Օռլանդո քաղաքի միասեռականների ակումբներից մեկի վրա հունիսի լույս 12-ի գիշերը հարձակման արդյունքում 50 մարդ է զոհվել, ևս 53-ը վիրավորվել։ Իրավապահ մարմիններում աղբյուրների փոխանցմամբ, կրակողը եղել է աֆղանական արմատներով ԱՄՆ քաղաքացի 29-ամյա Օմար Մատինը։ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հրահանգել է դաշնային կառավարությանն աջակցել Օռլանդոյի իրավապահ մարմիններին:

14 Июнь 2016 - 05:56 AMT
Демократы в американском сенате намерены потребовать голосования по законопроекту, который запретит лицам, входящим в список предполагаемых террористов, приобретать оружие и взрывчатые вещества. Об этом заявил глава фракции Демократической партии в сенате США Гарри Рид, пишет РИА Новости со ссылкой на американское издание Washington Examiner.
«Мы намерены как можно скорее форсировать голосование по этой лазейке для террористов. Нет никакого оправдания тому, что предполагаемые террористы могут покупать оружие», — заявил Рид.
В ходе выступления в Сенате Рид раскритиковал республиканцев, которые, по его словам, не поддержали законопроект о контроле за оружием, продвигаемый демократами в течение нескольких лет. По мнению членов фракции, если бы подобный законопроект был принят, это позволило бы предотвратить трагедию в Орландо.
В ночь на 12 июня при стрельбе в гей-клубе в Орландо 49 человек погибли и 53 были ранены. Нападавший житель Флориды афганского происхождения Омар Матин был ликвидирован полицией. Инцидент стал крупнейшим по числу жертв в подобных преступлениях в истории США.