Ռուս զինվորականները մոտ 5 տոննա հումանիտար օգնություն են հասցրել Լաթաքիայի քրիստոնյա համայնքին: Այդ մասին հայտնել է հաշտեցման ռուսական կենտրոնի ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Վլադիմիրովը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Մոտ 500 տեղաբնակ սննդի անհատական փաթեթ է ստացել, իսկ երեխաներին նաև քաղցրավենիք է բաժանվել: Ռազմական բժիշկները շարժական բուժկետ են բացել և անհրաժեշտ օգնություն ցույց տվել բոլոր կարիքավորներին: Մարդասիրական օգնություն են ստացել ոչ միայն քրիստոնյաները, այլ նաև մոտ 100 մահմեդական:
Լաթաքիայում ռուսական հյուպատոսության ներկայացուցիչ Սամի Յունեսը նշել է, որ հումանիտար ակցիաները, որոնք անցնում են սրբազան համարվող Ռամադան ամսում, ռուս-սիրիական բարեկամության լավ օրինակ են և ՌԴ ու Սիրիայի միջև հարաբերությունների բարձր մակարդակի վկայությունը: «Ռուսաստանն առաջին անգամը չէ, որ հումանիտար օգնություն է ցուցաբերում: Ռուսաստանի աջակցությունը Սիրիային շարունակական է»,-ասել է Յունեսը:
Ավելի վաղ 2012-ից ի վեր պարենամթերքի առաջին խմբաքանակն է հասցվել կառավարական ուժերի կողմից պաշարված Դերաա սիրիական քաղաքը` այն Դամասկոսի արվարձաններից է: Հունիսի 10-ին քաղաք են ժամանել սննդամթերքով և դեղորայքով բեռնատարները:
Մայիսին հումանիտար շարասյունը չէր կարողացել Դերաա հասնել, չնայած, որ դա համաձայնեցված էր հակամարտության կողմերի միջև:2011 թ. մարտին սկսված հակամարտության ընթացքում Սիրիայում զոհվել է շուրջ 125 հազար մարդ, մոտ 4,2 միլիոնը փախստական են դարձել սիրիական տարածքում, երկու միլիոն մարդ փախել է հարևան երկրներ:
Ավելի վաղ Սիրիայի գծով ՄԱԿ հատուկ դեսպանորդ Ստեֆան դը Միստուրան հայտնել էր, որ Սիրիայի կառավարությունը թույլ է տվել օգնություն առաքել երկրի 19 պաշարված շրջան, որտեղ բնակվում է մոտ 600 հազար մարդ:

14 Июнь 2016 - 06:04 AMT
Российские военные доставили около 5 тонн гуманитарной помощи для христианской общины города Латакия, сообщил представитель российского центра по примирению Александр Владимиров.
Около 500 местных жителей получили пакеты с индивидуальными рационами питания, рыбными и мясными консервами, мукой, макаронами и крупами. Детям российские военные раздали сладости — вафли, печенье и конфеты. Военные медики развернули мобильный медицинский пункт и оказали необходимую помощь всем нуждающимся, передает РИА Новости.
«Сегодня мы доставили пять тонн гуманитарной помощи в город Латакия. Продукты получили нуждающиеся люди, список которых предоставил настоятель храма апостола Андрея», — сказал представитель российского центра по примирению Александр Владимиров.
Он добавил, что гуманитарную помощь получили не только христиане, но и около 100 мусульман.
Настоятель храма апостола Андрея Филипп Фаддул рассказал, что за время войны провинция Латакия приняла очень много беженцев разных конфессий. Антиохийская православная церковь совместно с государством заботится о них, не разделяя на христиан и мусульман, и старается обеспечить всем необходимым.
«У нас есть организация, которая занимается проблемами беженцев. Антиохийская церковь помогала и помогает беженцам во всем необходимом. Мы стараемся обеспечить им жильё в разных домах или в центрах для приёма беженцев», — пояснил священник.
Вооруженный конфликт в Сирии продолжается с 2011 года. Правительственным войскам противостоят банды боевиков, принадлежащие к различным вооруженным формированиям. За время войны в стране, по данным ООН, погибли более 220 тысяч человек.
Режим прекращения огня в Сирии вступил в силу 27 февраля в 00.00 по дамасскому времени (01.00 мск). Перемирие не распространяется на формирования, признанные Советом Безопасности ООН террористическими.
Латакия — главный порт Сирии на Средиземном море и административный центр одноименной провинции. Последнее время большая часть региона находится под контролем сирийской армии.