ՆԱՏՕ-ի 4 բազմազգ գումարտակների տեղակայումը Արևելյան Եվրոպայում հնարավոր է արդեն 2017-ի սկզբին: Այդ մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը դաշինքի ղեկավարությունում սեփական աղբյուրի վրա հղումով:
«Եթե իրատես լինենք, ապա տեղակայումը հնարավոր է գալիք տարվա սկզբին: Բազմազգ ուժերի տեղակայումը բավականին բարդ գործընթաց է»,-ասել է ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցիչը:Ըստ նրա, Արևելյան Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի 4 գումարտակների կազմի և թվաքանակի մասին վերջնական որոշումը կկայացվի Վարշավայում կայանալիք ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում: Գումարտակները տեղակայվելու են Լատվիայիում, Լիտվայում, Էստոնիայում և Լեհաստանում:
2016-ի մայիսի վերջում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ստոլտենբերգը հայտարարել է, որ Վարշավայում կայանալիք գագաթնաժողովում բեկումնային որոշումներ են կայացվելու Արևելյան Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի ուժերի ներկայության վերաբերյալ:
Զինված ուժերի թվաքանակի ավելացման մասին արդեն հայտարարել են Լեհաստանն ու Գերմանիան: ՌԴ ղեկավարությունը բազմիցս է հայտարարել, որ Մոսկվան մտադիր չէ հարձակվել ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների վրա: Վարշավայի գագաթնաժողովը տեղի կունենա 2016-ի հուլիսի 8-9-ին:

Размещение четырех многонациональных батальонов НАТО в Восточной Европе возможно уже в начале 2017 года. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на источник в руководстве альянса.
«Если быть реалистами, то развертывание возможно в начале следующего года. Расквартирование многонациональных сил представляет собой чрезвычайно сложный процесс», — заявил представитель в руководстве НАТО.
По его словам, окончательное решение о численности и структуре четырех батальонов НАТО в Восточной Европе будет принято на саммите Североатлантического альянса в Варшаве. Эти батальоны будут размещены в Латвии, Литве, Эстонии и в Польше.
В конце мая 2016 года, генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг заявил, что на саммите в Варшаве будут приняты переломные решения в вопросе присутствия сил Североатлантического альянса в Восточной Европе.
Увеличение численности своих вооруженных сил уже анонсировали Польша и Германия.В российском руководстве неоднократно заявляли, что Москва не вынашивает планов нападения ни на одну из стран Североатлантического альянса.Саммит НАТО состоится в Варшаве 8-9 июля 2016 года.