Միացյալ Թագավորության ֆինանսների նախարար Ջորջ Օսբորնը մտավախություն ունի, որ եթե Բրիտանիան դուրս գա Եվրամիությունից, դա լրացուցիչ բյուջետային ծախսեր կպահանջի` 30 մլրդ ֆունտ ($42.2 մլրդ) միայն առաջին 4 տարում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Guardian-ի վրա հղումով:
Brexit-ի արդյունքում կառավարությունը ստիպված կլինի բարձրացնել եկամտահարկը, բենզինի ու ալկոհոլի ակցիզները: Պաշտոնյաները ստիպված կլինեն կրճատել սոցիալական ծրագրերի, կրթության ու առողջապահության բյուջետային ֆինանսավորումը, ինչպես նաև նվազեցել պաշտպանական ծախսերը, ասվում է հոդվածում: Guardian-ը մեջբերում է Օսբորնի պաշտոնական խոսքի թեզերը, որով նա մտադիր է հանդես գալ հունիսի 15-ին: Նախարարը ցանկանում է իրազեկել հանրությանը, որ ԵՄ-ից դուրս գալը ավելի զգայուն կլինի, քան թվում է:
«Այն, որ մեզ կհաջողվի միջոցներ ազատել հանրային ծախսերի համար, ինչպես հավատում են Brexit-ի կողմնակիցները, պատրանք է: Դուրս գալը նշանակում է, որ ավելի քիչ գումար կլինի: Ընդ որում խոսքը միլիարդավոր ֆունտերի մասին է: Մենք չենք կարող ռիսկի դիմել, վտանգել բրիտանացի ընտանիքների բարեկեցությունը»,-ասվում է նախարարի խոսքում:
ԵՄ կաղմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու վերաբերյալ հանրաքվեն կայանալու է հունիսի 23-ին: Ավելի վաղ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը ԵՄ երկրների ղեկավարների հետ ամիսներ տևած բանակցություններից հետո հայտարարեց, որ հասել է ԵՄ-ում Մեծ Բրիտանիայի անդամության պայմանների վերանայմանn աշխատանքային միգրացիայի հարցում, ինչպես նաև «հատուկ պայմանների» ԵՄ-ում անդամության առումով:

15 Июнь 2016 - 09:29 AMT
Министр финансов Соединенного Королевства Джордж Осборн опасается, что выход Британии из Евросоюза приведет к дополнительным бюджетным тратам в 30 млрд фунтов ($42.2 млрд) только за первые четыре года, передает РИА Новости со ссылкой на Guardian.
В результате Brexit правительство будет вынуждено пойти на непопулярные меры: повысить подоходный налог, акцизы на бензин и алкоголь. Чиновникам придется сократить бюджетное финансирование социальных программ, образования и здравоохранения, а также урезать оборонные расходы, говорится в статье.
Guardian приводит тезисы официальной речи Осборна, с которой он намерен выступить в среду. Министр хочет донести до британской общественности, что удар от выхода страны из ЕС будет более чувствительным, чем кажется.
«То, что нам удастся высвободить деньги для публичных расходов, как верят сторонники Brexit, — иллюзия. Выход значит в принципе меньше денег. Причем счет идет на миллиарды фунтов. Мы не можем рисковать благополучием британских семей», — говорится в речи министра.
Референдум о членстве Соединенного Королевства в ЕС состоится 23 июня. Опросы общественного мнения показывают, что количество сторонников и противников Brexit (выхода из ЕС) примерно одинаковое. Вопрос, на который необходимо будет ответить гражданам, звучит так: «Должно ли Соединенное Королевство остаться членом Европейского союза или выйти из ЕС?»