15 Հունիս 2016 - 14:41 AMT
Թուրքիայի նախագահի գլխավոր խորհրդական Մեհմեթ Ուչումը, հայտարարելով, որ նոր սահմանադրությունը մեջլիսի օրակարգ կբերվի 2016թ. դեկտեմբերին, տեղեկացրել է, որ նոր տեքստից հանվելու են Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքի գաղափարախոսությունից արված մեջբերումները:
Միայն նախաբանում կնշվի, որ Աթաթուրքը Թուրքիայի հանրապետության հիմնադիրն է, թուրքական Sözcü-ին հղումով գրում է Ermenihaber.am-ը:
Նոր սահմանադրությունը պարզեցվելու է, հոդվածների թիվը՝ նվազեցվելու: Նախագահի խորհրդականը նշել է, որ ուսումնասիրվել են մոտ 50 երկրի սահմանադրություններ, մասնավորապես, որպես օրինակ են վերցվել Հարավային Աֆրիկայի և Իսլանդիայի մոդելները: Ըստ Ուչումի՝ նախագահ Էրդողանը համոզված է, որ սահմանադրության համար հանրաքվե անցկացնելը անհրաժեշտություն է:
Նոր սահմանադրության մշակման աշխատանքները շարունակվում են, նախնական տեքսը պատրաստ կլինի հունիս – հուլիս ամիսներին և կներկայացվի հանրության դատին:
1982 թ. ընդունված և ներկայումս գործող Թուրքիայի սահմանադրության 2-րդ, 42-րդ, 58-րդ, 81-րդ, 103-րդ և 134-րդ հոդվածներում հղում էր կատարվում Աթաթուրքի սկզբունքներին ու գաղափարներին:

Главный советник президента Турции Мехмет Учум заявил, что новая Конституция страны будет выдвинута на обсуждение меджлиса в декабре 2016 года. Он также отметил, что из нового текста будут убраны идеологические цитаты Мустафа Кемаля Ататюрка.
Только в предисловии будет отмечено, что Ататюрк основал Республику Турция, пишет Ermenihaber.am со ссылкой на турецкое издание Sözcü.
Новая Конституция будет более упрощенной, количество статей будет сокращено. Советник президента страны отметил, что были изучены конституции около 50 стран, в частности, в качестве примера были взяты модели Южной Африки и Исландии.
По словам Учума, президент Эрдоган уверен, что нет необходимости в проведении референдума по конституции.
Разработки новой конституции продолжаются, предварительный текст будет готов в июне-июле и представлен вниманию общества.
Во 2-й, 42-й, 58-й, 81-й, 103-й и 134-й статьях действующей конституции Турции, принятой в 1982 году, были ссылки на принципы и идеи Ататюрка.