Միգրացիայի հարցերով եվրահանձնակատար Դիմիտրիս Ավրամոպուլոսն ամեն ամիս Բրյուսելում հանդես է գալիս զեկույցով Թուրքիայի և ԵՄ միջև հարաբերությունների վերաբերյալ: Ամեն ամիս նա նույն բանն է ասում` այժմ Հունաստան փախստականների հոսքը նվազել է, սակայն փախստականների վերաբաշխումը ԵՄ երկրների միջև մինչ օրս չի գործում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Վերջին զեկույցում հունիսի կեսին Ավրամոպուլոսը նշել է Թուրքիայի հաջողությունները, քանի որ նա կատարել է ԵՄ հետ վիզաների չեղարկման համար անհրաժեշտ 72 պահանջից 65-ը: Սակայն, շեշտել է, որ 7 պահանջ դեռ կատարված չէ:
Մասնավորապես, Թուրքիան այդպես էլ փոփոխություններ չի կատարել ահաբեկչության դեմ պայքարի մասին օրենքում, որն ուղղված է թուրքական իշխանությունների քննադատության դեմ: Ստացվում է, որ հուլիսի 1-ից նախատեսվող վիզային ռեժիմի պարզեցումն ուժի մեջ չի մտնի, քանի դեռ Անկարան կտրականապես հրաժարվում է փոխել իր հակաահաբեկչական օրենսդրությունը:
Ավելի վաղ ԵՄ երկրների ՆԳ նախարարներն ասել էին, որ առավել հավանական են համարում, որ Թուրքիայի հետ վիզաների ռեժիմի ազատականացումն ուժի մեջ կմտնի հոկտեմբերին:
Հունիսի 14-ին հայտնի դարձավ, որ Թուրքիայում ԵՄ ներկայացուցիչը հեռանում է իր պաշտոնից, դա հաստատեց նաև Եվրամիության դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին: Ըստ նրա, Հաբերը կհեռանա պաշտոնից օգոտոսի 1-ին: Թուրքիայում ԵՄ նոր դեսպանը կնշանակվի առաջիկայում: Պաշտոնանկության պատճառը չի նշվում: Ըստ ԶԼՄ-ների, ԵՄ դեսպանը ավելի վաղ քննադատական դիտողություններ էր արդել ԵՄ և Թուրքիայի միջև միգրանտների հարցով համաձայնագրի կատարման վերաբերյալ:
Մայիսին, անդրադառնալով վերոնշյալ համաձայնագրին, ԵՄ դեսպանն ասել էր, որ ԵՄ հետ մուտքի արտոնագրային ռեժիմի չեղարկման համար Թուրքիան պետք է 72 չափանիշ կատարի, որոնք սահմանվել էին դեռ 2013-ին: Հաբերն ասել էր. «Մենք ասացվածք ունենք` «սկսել թուրքի պես, ավարտել` գերմանացու»: Սակայն, այստեղ ամեն ինչ հակառակն է»: ԵՄ գծով թուրք նախարար Բոզկիրն իր հերթին ասել էր, որ այդ բառերը «անհարիր» են դեսպանին:

Каждый месяц еврокомиссар Димитрис Аврамопулос, курирующий вопросы миграции, выступает в Брюсселе с докладом о реализации соглашения между Турцией и ЕС. Каждый месяц он сообщает одно и то же: в Грецию прибывают сейчас лишь единичные мигранты, но перераспределение беженцев между странами ЕС до сих пор не работает. И хотя еврокомиссар с воодушевлением говорит о прогрессе, каждый раз он добавляет серьезное «но», пишет Deutsche Welle.
В последнем докладе в середине июня Аврамопулос отметил успехи Турции, поскольку она выполнила 65 из 72 условий, необходимых для отмены визового режима с ЕС.
Но подчеркнул: невыполненными остаются 7 требований. В частности, в Турции так и не внесены изменения в закон о борьбе с терроризмом, который в нынешней версии может быть направлен против критиков турецких властей, прежде всего президента страны Реджепа Тайипа Эрдогана.Выходит, что обещанное с 1 июля облегчение визового режима не вступит в силу, как минимум до тех пор, пока правительство в Анкаре категорически отвергает возможность изменить свое антитеррористическое законодательство.
Еврокомиссар не стал называть конкретной даты возможной отмены визового режима, которая является частью объемного соглашения по беженцам ЕС – Турция, подписанного в середине марта 2016 года.
Министры внутренних дел стран ЕС ранее в июне дали понять, что считают октябрь 2016 года вполне реалистичной датой для либерализации визового режима с Турцией.
Отмена виз для турецких граждан является частью соглашения о беженцах, заключенного между ЕС и Турцией.Отмена виз была запланирована на конец июня при условии, что Анкара полностью выполнит требования Евросоюза. Однако турецкий министр по делам ЕС Омер Челик заявил, что к намеченному сроку этого не произойдет.Президент Турции Эрдоган неоднократно заявлял, что если Евросоюз сохранит визовый режим, то Анкара может расторгнуть соглашение о беженцах.