17 Հունիս 2016 - 08:06 AMT
Թուրքիայի էկոնոմիկայի նախարար Նիհաթ Զեյբեկչին հայտարարել է, որ Թուրքիան չի ափսոսում, որ խոցել է ռուսական Սու-24-ը, բայց վշտացած է, հայտնում է Hürriyet Daily News-ը:
«Մենք չենք ափսոսում, բայց վշտացած ենք: Ռուսական կողմը ևս պետք է վշտացած լինի: Մենք ենթադրում ենք, որ նրանց նաև տխրեցնում է Թուրքիայի օդային տարածքի միտումնավոր խախտումը»,-ասել է նախարարը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ Զեյբեկչիի, Ռուսաստանն այս իրավիճակում իրավացի չէր, քանի որ իր ինքնաթիռը մնացել է Թուրքիայի օդային տարածքում «13 կամ 14 րոպե», չնայած «անահամար զգուշացումներին»:
Նախարարը նշել է, որ դիմակայությունը Մոսկվայի և Անկարայի միջև բացասական հետևանքներ ունեցավ երկու կողմերի համար և խելամիտ ելքն այս իրավիճակից «որքան հնարավոր է շուտ հարաբերությունները կարգավորելն է»:
Անդրադառնալով Թուրքիայի նախագահի նամակին` ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Պեսկովն ասաց, որ դա ավանդական ընդունված կարգ է միջազգային հարաբերություններում, ուղերձ, որը պատասխան չի պահանջում: «Որևէ բովանդակային բան նամակում, ցավոք, չկար»,-հավելել է նա:

Министр экономики Турции Нихат Зейбекчи заявил, что Турция не сожалеет из-за инцидента со сбитым российским бомбардировщиком, но «опечалена» в связи с ним, сообщает Hürriyet Daily News.
«Мы не испытываем сожалений, но опечалены. Они (российская сторона) также должны быть опечалены. Мы предполагаем, что они также расстроены по поводу намеренного нарушения турецкого воздушного пространства», — заявил министр, пишет РИА Новости.
По словам Зейбекчи, Россия в данной ситуации была не права, поскольку ее самолет оставался в воздушном пространстве Турции «13 или 14 минут», несмотря на «несчетное множество предупреждений», адресованных пилоту.
Министр отметил, что конфликт между Москвой и Анкарой обернулся негативными последствиями для обеих сторон и наиболее разумный выход в данной ситуации — «наладить отношения как можно скорее».