17 Հունիս 2016 - 08:47 AMT
Իրաքի անվտանգության ուժերն ազատագրել են «Իսլամական պետության» ահաբեկիչներից Նազալ թաղամասն Էլ Ֆալուջայի կենտրոնում: Այդ մասին հայտնել է քաղաքի ազատագրման գործողության հրամանատար Աբդել Վահաբ աս Սաիդին, հայտարարել է Al Sumaria հեռուստաալիքը:
«Անվտանգության ուժերին հաջողվել է ազատագրել Նազալ թաղամասը Էլ Ֆալուջայի կենտրոնում և լիակատար հսկողություն հաստատել այնտեղ»,-հայտարարել է Աս Սաիդին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«ԻՊ գրոհայինները թույլ դիմադրություն են ցույց տվել Էլ Ֆալուջայի կենտրոնում` դիմելով փախուստի»,-ասել է հրամանատարը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Իրաքի ուժայիններն առաջխաղացում ունեն Էլ Ֆալուջայում և ազատագրել են Բաղդադի փողոցը, որը հարակից է Նազալ թաղամասին:
Էլ Ֆալուջան ԻՊ հսկողության տակ էր 2014-ից ի վեր: Իրաքի վարչապետ Հայդեր Ալ Աբադին քաղաքի ազատագրման գրոհի մեկնարկի մասին հայտարարել էր մայիսի 23-ին:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Իրաքի դաշնային ոստիկանության անվտանգության ուժերն ազատագրել են Էլ Ֆալուջա քաղաքի Հարարիյաթ շրջանը «Իսլամական պետության» գրոհայիններից` քաղաքի ազատագրման գործողության մեկնարկից մի քանի ժամ անց:

Силы безопасности Ирака освободили от боевиков террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) район Наззаль в центре Эль-Фаллуджи. Об этом 17 июня сообщил командующий операцией по освобождению города Абдель Ваххаб ас-Саиди, передаеттелеканал Al Sumaria.
«Силам безопасности удалось освободить район квартала Наззаль в центре Эль-Фаллуджи от боевиков ИГ и установить полный контроль над районом», – сказал Ас-Саиди, пишет РИА Новости.
«Сопротивление боевиков ИГ в центре Эль-Фаллуджи слабое по причине их коллапса и бегства», — добавил командующий операцией.
Ранее сообщалось, что иракские силовики продвинулись в Эль-Фаллудже и вошли на улицу Багдад, примыкающую к кварталу Наззаль.
Эль-Фаллуджа в западной провинции Анбар находится под контролем ИГ с начала 2014 года. Премьер Ирака Хайдер аль-Абади 23 мая объявил о начале операции по освобождению города. Военные ведут наступление по нескольким направлениям при поддержке шиитского ополчения и авиации международной коалиции во главе с США.
Контроль над городом важен для властей страны ввиду его близкого расположения к Багдаду: боевики ИГ используют Эль-Фаллуджу, расположенную в 65 километрах к западу от столицы, как плацдарм для осуществления атак.